Erkekler için Cilt Bakım Önerileri

Güzellik

erkek-ciltdi-kalındir
Artık erkekler de kendilerine özen gösteriyor. Erkekler için hazırlanan yüz temizleme kremleri, jeller, nemlendiriciler, cilt yağlanmasını veya yaşlanmayı önleyen kozmetikler çok sayıda alıcı buluyor. Hatta daha profesyonel bakımlar için estetik merkezlerine başvuran erkeklerin sayısı da azımsanacak gibi değil!

Erkek cildi, hormonal yapısı nedeniyle daha dayanıklı ve daha kalın olabilir. Ama yıllar ve çevresel etkenler onları da yıpratır. Yaşlanma etkileri erkeklerde daha ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ama kırışıklık çizgileri derin olur. Erkek cildinin sorunları buluğ çağında, akneleri tetikleyen aşırı sebum salgısı ile başlar.

Sonra ömür boyu tıraş olmanın sıkıntılı sonuçlarıyla devam eder. Bütün bunlara bir de güneş ışınları, stres, alkol ve beslenme hataları eklendiğinde, erkek cildinin avantajlarından geriye bir şey kalmaz.

Tıraş Cildi Kurutur
Tıraş, cildi kurutur. Ayrıca bazen kıl dönmesi, iltihaplanma gibi sorunlar ortaya çıkar. Uygun olmayan tıraş köpükleri, tıraş jelleri gibi ürünler de cildi tahriş eder. Bunların çoğunda bol miktarda alkol, mentol, nane, potasyum, sodyum hidroksit, kafur ve benzeri maddeler bulunur.

En iyisi hassas ciltler için hazırlanan tıraş köpüğü veya jellerdir. Birçok erkek dezenfektan olması için kolonya ya da alkollü after shave’leri tercih eder. Oysa bunlar cilde zarar vermekten başka bir işe yaramazlar. Tıraşınızı tamamladıktan sonra yüzünüz fazla kızarıyorsa, bunun nedeni büyük bir ihtimalle kullandığınız after shave’lerdir. Tümü yüksek oranda parfüm, alkol ve daha birçok tahriş edici madde ile doludurlar.

After shave olarak en uygun ürünler, cildi tahriş etmeyen alkolsüz toniklerdir. Tıraş kreminin cilt tipine uygun olması gerekir. Tıraştan önce sıcak su kullanın. Sıcak su, sakalı yumuşatır ve cilt gözeneklerini açar. Böylece sakallar kolayca kesilir. Tıraştan sonra yüzünüzü soğuk suyla durulayın. Soğuk su cildin açılan gözeneklerini kapatır, doğal dengesini tekrar bulmasına yardım eder.

Günlük Bakım
Erkeklerin her gün tıraş olması, ciltteki ölü deri tabakasının temizlenmesini sağlar. Hücre oluşumunu ve cildin yenilenmesini canlandırır. Ancak yüzün üst kısmındaki deri tabakası soyulmadığı için zamanla sertleşip matlaşır.

Bu nedenle yüzün tıraş olmayan bölgelerinde meyve asitleri (AHA) içeren ürünler kullanılması, cildin tazeliğini korumasını sağlar. Siyah noktalar ve sivilceler varsa, salisilik asit (BHA) içeren ürünleri tavsiye ederim.

BHA’lar tıraşlı cilt bölgelerinde bile rahatlıkla kullanılabilir. Bunlar cildi hafifçe soyarak, gözenekleri açar. Böylece siyah noktalar ve sivilceleri önlerken cildi rahatlatıp, kızarıklık, şişkinlik ve tahrişleri iyileştirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.