Erkeklere Özel Cilt Bakımı

Güzellik

erkek-cilt-bakimi
Erkekler için güzel yerine hep yakışıklı tanımlaması kullanılırdı. Zira güzellik kavramı kadınlara özel bir kavram gibi düşünülmekteydi. Durum artık bunun aski bir hal aldı. Artık bayanlar bakımlı erkeklerden hoşlanmaya, erkekler de görüntülerine daha çok çekidüzen vermeye başladılar. Manikür, pedikür ve cilt bakımı yaptıranlar hatta estetik cerrahinin her türlü nimetlerinden yararlananlar bile oldu. İşte bu yazımızda erkekleri ilgilendiren ve onlara özel olan cilt bakımından bahsedeceğiz.

Beyler, sakın ha inkar etmeye kalkışmayın! istatistikler malesef bu şekilde olduğunu söylüyor. Almanya’da güzelleşmek uğruna bıçak altına yatan her beş kişiden biri erkek. Amerika’da ise her iki kişiden biri erkek. Hal böyle olunca, ben de beylerin ihtiyacına yönelik en yeni kozmetik bilgilerini, elimden geldiğince sizlere sunmaya çalışacağım.

Artık kozmetik firmaları, erkeklerin de bakımlı ve güzel olmak istediklerinin farkına vardı. Bu sebeple onlara yönelik ürünler de formüle etmeye başladı. Günümüzde erkekler için cildi nemlendiren, kırışıklığı önleyen, traş sonrası kızarıklığı minimuma düzeye indiren birçok ürün çeşidi mevcut. Erkeklerin bir çoğu, cildinin özenli bir bakıma ihtiyaç duymayacak kadar dayanıklı olduğu konusunda iddiasında değil. Modern erkek, cildinin erken yaşlanmaması için gerekenleri uygulamaya başladı bile!..

Gelin, önce hep birlikte biri Mars, diğeri Venüs’ten olan erkek ve kadın cildi arasındaki farklara teker teker bir göz atalım.

Fark 1- Erkeklerin hormonlarının etkisiyle saçları, sakalları, vücut tüyleri hanımlarınkine göre daha kalın çıkar.

Fark 2- Erkeklerde yağ bezi kadınlara göre sayıca daha fazladır. Ayrıca testesteron hormonu yağ üretimini de arttırmaktadır.

Fark 3- Erkeklerdeki bağ dokuları ve bunlar arasındaki bağlantılar sıkı bir ağ oluşturarak, dokuya ayrıca bir sağlamlık kazandırırken, hanımlarda bu bağlar neredeyse paralel gider. Bu nedenle selülit bayanlara özgü olup erkeklerde görülmez.

Fark 4- Erkeklerde cildin dokusu kaba olup, üst cilt tabakası (epidermis) hanımlardan % 15 civarı daha kalındır. Erkek cildi, daha sıkı yapısı nedeniyle, hanım cildine göre daha fazla korunmuştur. Erkeklerde, boyun ve çene kısmında kıl dönmesi özellikle de kıvırcık saçlı olanlarda daha çok görülür. Glikolik asitli ürünlerin, uzman kontrolünde topikal uygulanması son derece etkin olmaktadır. Yaşlılık belirtileri, kadınlarda daha erken ortaya çıkıyor. Ama erkeklerde daha hızlı ilerliyor. Ayrıca kırışıklıklar da daha derin görülüyor.

Genç erkeklerde kimi zaman çene ve boyun civarındaki bazı kıllar, çok güçsüz yapısından dolayı sertleşerek cilt yüzeyini zorlar ama çıkamaz. Sürekli büyüyerek çevredeki dokulara baskı uygular. Bu durumda kıl kökünde iltihaplanmaya neden olarak püstül oluşumunu da başlatır. Böyle ciltlere glikolik asitli ürünler vererek, bakteri engelleyen antiseptik jellerle cilt temizliğine duyarlı davranmak gerekir. Traş makinesi her traş sonrası dezenfekte edilmelidir. Traş olurken zorlanıyorsanız, sakallarınız ve bıyıklarınız çok sertse, yumuşatıcı jel ve kremler kullanmalısınız. Bundan sonra işlem daha kolay hale gelecektir.

Eğer cildiniz hassas ise seçmeniz gerekenler, içerisinde aloe vera, provitamin B5 ve alantoin gibi doğal aktif maddeler bulunan ürünlerdir. Bunlar aynı zamanda cilde yumuşaklık ve esneklik sağlayarak ve hücreleri de yenileyerek, doğal dengeyi korurlar.

Günlük traş bir nevi peelingdir. Traş esnasında sadece sakallar değil, en üst cilt tabakalarının sertleşen kısmı da gider. Bu nedenle cilt traş esnasında kolayca tahriş olabilir. Hassas cilde, alkol bazlı after shave yanma yapacağı için, mentollü bir traş sonrası balzam bu tahrişleri önler ve cildi yatıştırır. Ancak sadece aşırı yağlı erkek ciltleri alkollü ürünleri kullanabilir.

Sigara içildiği takdirde, orta deride problemler oluşmaktadır. Bu nedenle ince kan damarları daralarak, bir taraftan dokunun oksijenle beslenmesi diğer taraftan metabolizmanın oluşturduğu zararlı maddelerin taşınması zorlaşmaktadır. Yani cilt ne doğru dürüst beslenebilir ne de atık maddelerden kolayca kurtulabilir.

Sonuç incelmiş mat bir cilt, elastikiyet kaybı ve buyursun kırışıklıklar!.. Bu durumun çözümü cildi serbest radikallerden koruyan E vitamini ve alkol içermeyen nemlendiriciler ve göz kremleri kullanmaktır. Hatta yağlı ve iri gözenekli ciltlere kil maskesi, nemsiz ciltlere de nem maske gereklidir.

Vücut ürünleri olarak terin oturmasına sebep olan bakterileri önleyen deodorantlar kullanılmalıdır. Eğer deodorantlar nedeniyle yanma ve kızarma meydana gelirse stik şeklinde deolar ya da jel tipi temizleyiciler tercih edilmelidir.

Traş öncesi yapılan dikkatli peeling, ters dönen tüyleri düzeltirken, traşın sonucunu da daha etkin kılar. Traş makinesini kılların yatış istikametine göre ayarlamak da çok oma çok önemlidir. Ayrıca elektrikli traş makinesi çok ıslak cilde uygulanmamalıdır. Güneş koruyucu ürünleri sakın ha unutayım demeyin!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.