Estetik ve Güzellik

Güzellik

Estetik-ve-Güzellik
Her geçen gün tıp sürekli farklı yenilikleriyle karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda güzel görünmek isteyen özelilikle kadınlar estetik cerrahlarından ve güzellik uzmanlarından destek alıyor.

Güzellik ile ilgili; yüzyıllardır insanlar sürekli güzelliği betimlemeye çalışmışlar, fakat herkesi memnun edecek işte bu dedirtecek bir tarif hala yapılamamıştır.

Güzellik ile ilgili kişilerin dedikleri çoğu aynıdır; “aynaya baktığım zaman kendimi güzel görmek ve buna bağlı olarak iyi hissetmek istiyorum.” Güzelliğin tam olarak betimlemesi var mıdır? Siz dahil çevrenizdeki herkes farklı cevaplar verecek Bundan dolayı güzellik ve estetik tanımları hep göreceli kalmıştır. Hatta güzellik ve estetik hakkında kişiler arasında ayrılıklar olduğu gibi, dünya kültürleri arasında da farklılıklar vardır.

Güzellik ve estetik bakış açısı tarih boyunca sürekli değişti. Bir bakarsınız büyük gözlü, ince belli ve geniş kalçalara sahip olan güzellik. Bazen pürüzsüz ve sert cilt…. Bu saydıklarım güzelliğin anlatan kelimeler oldu. 20.yüzyılın ilk başlarında kusursuz kadın dendiği zaman etine dolgun kadın akıllara gelirdi. Bunu takip eden yıllarda ise küçük göğüslü ve kalçası olmayan erkeksi vücut hatlar tanımları popüler oldu. Bu tanımlar günümüze kadar sürekli dönem dönem ve kültürden kültüre farklılıklar gösterdi.

Güzellikte değişmeyen tek olgu ise her zaman arzu edilen, kıskanılan veya imrenilen ve sürekli öyle olunmaya çalışılmasıdır.

Zamanımızda estetik ve güzellik taleplerine baktığımızda ise birbirinin aynısı güzellik tanımlarının istenmesidir. Hal bu ki estetik operasyon geçirmeyi planlayan kişi bir başkasının estetik ve güzellik anlayışının veya duruşunun kendisinde nasıl duracağını bilemez. Bunun yerine kendi fiziksel özelliklerine en uygun değişiklikleri yapmak istemesi kanımca kendisini çok daha mutlu hissettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.