Etkili bir koltuk temizliğinin püf noktaları

Yaşam

koltuk-temizleme
Koltuk takımları, sürekli üzerinde oturuluyor olması, üzerlerine bir şeyler dökülmesi ve çeşitli sebeplerden dolayı en çok kirlenen eşyalardandır. Sık sık temizlenmesine rağmen koltuk temizliğinde istediği sonucu elde edemeyenlerin bilmeleri gereken birçok püf noktası vardır.

Koltuk temizliğinde nelere dikkat edilmeli
Dip köşe temizlik yapılacağı zaman koltuk temizliği düşündüren detaylardan biridir. Evde tam anlamı ile hijyenik bir alan oluşturulması için koltukların iyice temizlenmesi şarttır. Bu nedenle koltuk kumaşına uygun bez ve temizleyiciler kullanarak koltuk temizliği kolaylıkla yapılabilir. Koltukların ömrünü uzatan temizlik, yanlış tekniklerle yapıldığında çabuk yıpranmalarına yol açmaktadır. Bu yanlışlardan biri, koltukların aşırı ıslak bezle silinmesidir. Bu şekilde daha çok temizleneceğini düşünenler büyük yanılgıya düşmektedir. Koltuk süngerinin ve iskeletinin aşırı suyu içine çekmesi, koltuğun içten yıpranmasına ve çabuk eskimesine yol açar. Bu nedenle iyice sıkılmış bez ile koltuk temizliği daha temiz ve doğru sonuç verir.

Koltuk yıkamada neler dikkate alınmalı
Koltuk temizliğinde istediği temizliği bulamayanlar, koltuk yıkama yöntemi ile derinlemesine temizlik sağlayabilir. Evde koltuk yıkama makinesi ile koltuk yıkayacak olanların dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle açık renkli koltuklarda yıkama işlemi özen gerektiren uygulamalardan biridir. Koltuk yıkama işlemi sırasında koltuğun makine tarafından sulanması nedeniyle, her koltuk için makine suyunun değiştirilmesi daha etkili sonuç verecektir. Diğer yandan birden fazla temizlik maddesini karıştırmak yerine, koltuk temizliği için en etkili ve uygun olan deterjan tek başına kullanılmalıdır. Aynı zamanda köpüren deterjanlar tercih edilerek, köpüğün koltuk kirlerini yumuşatarak temizliğin daha etkili olması sağlanabilir.

Arap sabunu ile koltuk temizliği:
Temizliğin pek çok alanında Arap sabununun etkisi kanıtlanmış çeşitli temizlik maddelerinden daha iyi temizlik sağlamaktadır. Özellikle içeriği doğal olan sabunlar temizlikte vazgeçilmez olmalıdır. Koltuk temizliği için de Arap sabunu istenilen sonucun elde edilmesini sağlayacaktır. Sabunu suda eriterek veya hafifçe koltuğun üzerine sürüp nemli bezle koltuk minderlerini ovarak tertemiz koltuklara kavuşabilirsiniz. Koltuklarınızın üzerinde sabun kalıntısı kalmaması için sıcak suyla iyice durulamanızı öneririz.

Sirkeli su ile koltuk temizliği:
Sirke ev temizliğinin pek çok yerinde etken madde özelliği gösterirken, bakteri ve mikropları da yok etme özelliğiyle özellikle kumaş olan yerlerin temizliğinde önerilmektedir. Koltukların hem kumaş olması hem de sık sık kirlenmeye elverişli olması, sirkeyle koltuk temizliğini akla yatkın hale getirmektedir. Sıcak suyla sirke karışımı ile silinen koltuklar hem temizlenir hem de parlar. Doğal bir temizleyici olması nedeni ile de evinde çocuğu olup, hassas teninin kimyasal deterjanlara temas etmesini istemeyen anneler için iyi bir alternatiftir.

Sirkenin ağır bir kokusunun koltuklara sineceğini düşünmeyin. Birkaç saat havalandırma ile sirke kokusundan eser kalmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.