Evde Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Güzellik

cilt-tonigi
Cildin kuru ve bakımsız görünmesi pek çok kadının karşılaştığı olumsuz durumlar arasında yer alıyor fakat aslında bu cildin yapısının kötü olmasından değil, bizim ona yanlış bakım yapmamızdan kaynaklanıyor. Cildiniz için özel bir bakım kürü uygulamasanız bile onu doğru bir şekilde temiz tutmanız doğal ve güzel yapısını korumasını sağlamaya yetecektir. Gün içerisinde çok sert hava koşullarına ya da ağır streslere maruz kalmıyorsanız cildinizin güzelliğini onu sağlıklı bir şekilde temizleyerek korumaya devam edebilirsiniz.

Cildin doğru bir şekilde nemlenmesi için ne kullandığınız nemlendiriciler, ne de cildinize sürdüğünüz özel sular ve sıvılar kesinlikle yeterli olmamaktadır. Elbette temiz ve cilt yapısına uygun yumuşaklıkta bir suyla cildinizi temizlemek önemlidir fakat günde iki litreden fazla su içerek cildin kendini içten temizlemesini ve nemlendirmesini de sağlamalısınız. Yetersiz su tüketimi cilt hücreleri içerisinde zararlı maddelerin birikmesine neden olacaktır ve cildi kötü gösterecektir.

Maalesef takıntılı bir şekilde cildini temizleyen kadınlara kötü bir haberimiz var. Cildi fazla miktarda temizlemek ve sürekli olarak yağından arındırmaya çalışmak ona oldukça zarar veren bir davranıştır. Sürekli olarak fabrikalar gibi yerlerde çalışmıyor veya dışarıda dolanmıyorsanız cildinizin çok fazla kirlenmesi mümkün değildir ve sabah kalktıktan sonra, akşam da yatmadan önce temiz ve ılık bir suyla cildinizi yıkamanız günlük olarak yeterli olacaktır. Zaten cilt yapınıza uygun bir sabunla banyo yapıyorsanız yüzünüzü yıkarken sürekli sabun kullanmak zorunda da değilsiniz. Tabii ki makyajınız olmadığını varsayıyoruz zira makyajı olanların makyaja ihtiyaç bittiği anda yüzlerini kozmetiklerden arındırmaları gerekmektedir.

Yüzdeki siyah noktalar da kadınların en büyük şikayetleri arasında yer alıyor ve doğru şekilde temizlenmeleri önemli. Hiç bir temizlik ürünü ve kimyasalı kullanmadan siyah noktalardan kurtulmak için ilk olarak yüzünüzü on beş dakika boyunca sıcak su buharına tutabilir, böylece siyah nokta gözeneklerinin gevşeyerek açılmalarını sağlayabilirsiniz. Açılan gözeneklerin içerisindeki siyah noktaları cilde zarar vermeden hafifçe sıkarak çıkartabilirsiniz. Gözeneklerin içinin yeniden dolmaması için temizlikten sonra hemen yüzünüzü soğuk bir suyla yıkamayı da unutmamalısınız.

Cilt temizliği için su tek başına en sağlıklı malzeme diyebiliriz. Bu nedenle özel bir sebebiniz olmadıkça suyu başka kimyasallar ile karıştırmamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.