Evliliğin ilk yılını sorunsuz atlatmak için 7 ipucu

Yaşam

1. Çatışmaları kabul edin

Herkes tartışır. Barrow, anlaşmazlıkları önleyebileceğini sanan çiftlerin çocukça davrandığını söylüyor. Tam tersine sağlam bir ilişki çatışmalarla, anlaşmazlıklarla başa çıkabilmeyi gerektirir. Taraflardan biri genellikle durumu hemen çözmek ister. Ama Barrow bunu önermiyor çünkü bunun diğer partnere haksızlık olacağını belirtiyor. Tam tersine konuyu irdelemesi ve sindirmesi için eşinize zaman vermeli, sonra kendi fikrinizi belirtmeli ve ne yapacaksanız beraber kararlaştırmalısınız. Yazar, konu üzerinde gerektiği kadar zaman harcamaktan kaçınmamanız gerektiğini, ilişki üzerinde pozitif bir tutum sağlayana kadar beklemenizi öneriyor. Eninde sonunda bir uzlaşma sağlanacağını söylüyor.

2. Yavaş ve istikrarlı olun

Evliliğe alışmak için birbirinize zaman tanımalısınız. Barrow, yeni hayatınıza alışmak ve düzeninizi oturtmak için en az bir yıla ihtiyacınız olduğunu söylüyor. “Ve bu zorlu bir yıl olacak, çözülmeyen ve seneler sonra tekrar gündeme gelecek problemler de yaşayabilirsiniz” bu da doğal. Bazen sadece anlaşamadığınız konusunda anlaşmanız gerekir.

3. Farlılıklarınızı kucaklayın

Genelde insanlar birbirlerini benzerlikleri için çekici bulur. Farklılıkları ise tartışma yaratır. Ama Barrow’a göre bundan fazlasını yaparlar. Farklılıklar heyecan da yaratır ve eşinizin size yeni deneyimler sunmasını sağlar. Yani aslında farklılıklar olmasa ilişkinizin monotonlaşıp, sıkıcı bir hale gelmesi daha olağandır. Kendiniz olmaya devam edin, ilişkinizi de olduğunuz insan gibi yaşayın, değişmeye çalışmayın ve aynı şeyi eşinizin de yapmasına izin verin.

4. Güven inşa edin

Samimiyetten daha önemlisi, güven sonsuz bir bağ geliştirmek için zorunluluktur diyor Barrow. Aranızda güven inşa etmek düşündüğünüzden daha kolaydır. “Söylediğiniz ve söz verdiğiniz şeyleri yerine getirin” diye öneriyor ve ekliyor, Kendinizi tutmayacağınız sözler vermekten alıkoyun, belkilerden kaçının, bir çift olarak sağlam zemin üzerinde kök salın.

5. Kendinizi romantizm yoksunluğuna hazırlayın

İyi haber: Dönüş de yapabilir. Bir ilişki her zaman kırmızı güller ve şampanya demek değildir. Kimse böyle bir yoğunluğu karşılayamaz. Gündelik stres, iş hayatı, sorumluluklar sizin yatağa eskisi kadar vahşi girmenizi engelleyecektir diyor Barrow. Tüm kötü şartlara rağmen, birbirinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin yeter. Birbirinizden uzaklaşmamanız, eski tutkulu günlere dönmenizi kolaylaştıracaktır.

6. Eşinizin ebeveynlerine saygı gösterin

Eşiniz ebeveynleri ve sizin aranızda seçim yapamaz, bu yüzden onları eleştirmeniz eşinizi kırmaktan başka işe yaramayacaktır. Birlikte istedikleri kadar zaman geçirmelerini de hoş görmelisiniz, her zaman onlara katılmak isteyebilirsiniz ve katılmayabilirsiniz de. Kayınvalide ve kayınpederinizi sevmek zorunda değilsiniz ama onları tolere etmek zorundasınız. Barrow’a göre “Bazı ebeveynler çocukları büyüyüp, kendilerinden ayrıldıkları için depresyona bile girebilir. Bunun sizinle hiçbir alakası yoktur. Sebep sadece aşırı sevgileridir.” Biraz merhametli ve saygılı olun.

7. Gerçekçi olun

Bir ilişkinin iniş ve çıkışlarının olmasının doğallığını kabul etmek işinize yarar. “Bazı sabahlar eşinizi tutkuyla severek uyanacak, bazılarında ise tüm dünyaya kızgın olacaksınız” diyor Barrow. Unutmamanız gereken kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda ilişkinizin de lanetlenmiş olduğunu düşünmekten kaçınmaktır. Devam edin ve bir sonraki günü bekleyin, muhtemelen yine sevgi dolu uyanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.