Evlilik depresyonu nedir?

Yaşam


Evlilik depresyonu aslında son dönemlerin modası falan değil ancak geçmiş senelerde tam olarak tanısı koyulmadığı için evlilik korkusu veya kısaca bir şımarıklık olarak değerlendiriliyordu. Halbuki yapılan araştırmalar, böyle bir depresyonun varlığını ortaya koyuyor ve onu yaşayanlar da aslında gerçekten depresyonun etkilerine sahip oluyorlar. Evlilik depresyonu nedir diyenler için bu konuya dair bilinenleri bir araya getirdik.

Evlilik sürecinin başı, ortası ve sonu aslında problemlerle dolu bir süreçtir. Evlerin ayarlanması, ailelerin tanışmaları ve anlaşmaları, çiftlerin planlamaları yapmaları ve evliliğe hazırlık sürecinin tümü doğal olarak kaygı ve korkular ile geçer. Bunun en büyük sebebi her şeyin yolunda gitmesinin hedeflenmesine karşın her zaman bir sorunun ortaya çıkma ihtimalidir. Özellikle kaygılı bir karaktere sahip olan bireyler, organize edilmesi gereken bu kadar çok şeyin yükü altında ezilebilir ve depresyona girebilirler.

Lakin evlilik depresyonu sadece evlilikten önce de olmaz. Bazılarında ise evlendikten sonra bu depresyon kendisini gösterebilir. Bunda en büyük sebep, evlilikten sonra değişen sorumluluklar, gelen maddi yük ve çiftler arasındaki uyum sürecinin biraz zorlu geçmesi olabilir. Bilhassa geçmişte tek başına yaşama deneyimine sahip olmayanlar, evlilik ile birlikte kendi evlerinde kendi sorumlulukları ile yaşamak zorunda kaldıklarında, bunun yükü altında ezilebiliyorlar.

Evlilik öncesi depresyon genelde kadınlarda yaygınken, evlilik sonrası depresyon ise erkeklerde biraz daha fazla. Çünkü kadınlar ince detaylarda erkeklere göre daha fazla boğuldukları ve erkeklerin basit düşünebilme yapılarından dolayı sahip oldukları avantaj, evlilik karmaşasında erkekler lehine bir sonuç veriyor. Lakin erkeklerin geç yaşlara kadar sorumluluk almamaları ise evlendikten sonra onlar için bir depresyon kaynağı haline geliyor.

Evlilik meseleleri ilk olarak çiftler arasında konuşulmalı ve bu depresyondan kurtulmanın yolu evliliğin bir an önce çiftlerin orta nokta bularak anlaşmasından geçiyor. Sorumlulukların tek tarafa yüklenmesi ise depresyonu onlara daha yakın hale getiriyor. Fakat bu konuda aileler ve akrabalar yerine kendi içinizde sorunu çözmeyi tercih etmelisiniz. Zira aksi taktirde dış yönlendirmeler evliliğinizi daha da kötü hale getirebilirler.

Eğer evlilik depresyonuna hiç bir çözüm bulamıyorsanız evlilik terapistlerine başvurabilir ve aranızdaki sorunların ortadan kaldırılması için profesyonel destek de alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.