Fondöten Nasıl Seçilir?

Makyaj

fondoten-kadin-makyaj-guzellik
Fondöten seçmek hepimiz için oldukça zor bir karar olabilir. Fondöten kullanmaya başladığımız yıllardan bugüne kadar elbette bir çok farklı markada, yapıda ve renkte fondöten denemiş olabilirsiniz. Hatta bir çok kadın gibi ten renginizle mükemmel uyum gösteren rengi hala bulamamış da olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere ten renginize uygun fondöteni bulmak konusunda küçük bir rehber oluşturduk. Dileriz size en uygun fondöten rengini bir an önce bulursunuz. Ne kadar da tatlı bir dilek değil mi?

Cilt Renginize Uygun Fondöten Nasıl Seçilir?
Cildinizde renk eşitsizlikleri olabilir, ten renginiz ara bir renkte olabilir ama mutlaka size uygun bir renk vardır. Öncelikle fondöteni alma aşamasından başlıyoruz. Rengini test edemediğiniz fondötenlerden uzak durun. Reklamlara, önerilere çok aldırmayın ve denemeden ve onunla bir şekilde zaman geçirmeden fondöteni satın almayın.

Fondöten denemek, karar vermenizdeki en büyük etkendir. Bu yüzden de cildinize uygun fondöteni, gün ışığında görmelisiniz. Eğer AVM’lerden alışveriş yapıyorsanız, mutlaka çene ve yanak altında fondöteni deneyerek, bakmak için gün ışığına çıkın. Fondöteni denerken, altında nemlendirici dışında başka bir ürün olmaması da önemli. Cildinize uygun doğru fondöteni seçmek için elbette her rengi yüzünüzde deneyemezsiniz. Bunun için, cildinizdeki en açık renge sahip olan bilek içinde küçük bir damla fondöten deneyebilirsiniz.

Cilt renginize uyum sağlayan kusursuz fondöten için bir çok mağaza gezebilir ve bir çok renk deneyebilirsiniz. Fakat mutlaka boynunuzla ve el renginizle de kıyaslamayı unutmayın. Ten renginizden koyu renkler ya da daha sarı, daha pembemsi kalan renkler, göz makyajınızı, dudak makyajınızı kısacası her türlü genel görünümüzü etkiler. Bu yüzden de önce cilt alt tonunuzu doğru öğrenmelisiniz.

Cilt Tipine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir?
Cilt tipi, cilt renkleri kadar değişiklik göstermez elbette. Bu sebeple de öncelikle cilt tipinizi belirlemelisiniz. Cilt tipinizi belirlemeniz, fondöteninizin cildinizde kalacağı süreyi, yayılımını ve cildinizle bütünleşip bütünleşmeyeceğini belirler. Bu yüzden oldukça önemlidir.

Eğer cilt tipiniz yağlıysa, hafif pudralı olan fondötenleri seçebilirsiniz. Eğer cilt tipiniz mevsimlere göre değişiklik gösteriyorsa bu konuda da o dönemlere göre farklı yapıda fondötenler kullanmalısınız. Eğer cilt tipiniz kuruysa, mutlaka bir nemlendirici özellikli bir makyaj bazı ve nemlendirici özellikli bir fondöten kullanmalısınız. Bu tür önemli ayrıştırıcı özellikleri genellikle ürün üzerinde belirtilir.

Stil Önerileri ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak bırakabilir ya da bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Detaylıca yazmamızı istediğiniz ya da yorumlamamızı istediğiniz ürünleri de sosyal medya hesaplarımızdan bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.