Fondöten nasıl sürülür?

Güzellik

fondöten-nasıl-sürülür
Fondötenler ciltteki renk eşitsizliklerini gidermek, cildi pürüzsüz göstermek için kullanılan kozmetik ürünlerdir. Doğru rengi seçmek ve doğru araçla uygulamak çok önemlidir. Böylece cildinizi daha doğal ve sağlıklı gösterebilirsiniz. Değişik yapılarda fondötenler mevcuttur ve uygulamalarında bazı araçlara ihtiyaç duyarız. Fırçalar, süngerler ve parmaklarımız…

Fondöteni uygulamadan önce nasıl bir görünüm istediğinize karar vermek en önemlisidir. Tam kapatıcılık mı yoksa orta kapatıcılık mı istiyorsunuz? Saten bir bitiş mi, yoksa mat bir bitiş mi tercih ediyorsunuz? Bu etkilerin ortaya çıkmasında fondötenin kendisi kadar, kullandığınız araç da oldukça etkilidir.

Kabuki fırçalar sık kıllara sahiptir. Eğer yoğun bir kapatıcılık istiyorsanız fondöteninizi kabuki bir fırçayla uygulamanız istediğiniz sonucu elde etmenizi sağlayacaktır. Kabuki fırçalar genelde ışıltılı bir fondöten dahi uygulasanız mat sonuçlar elde etmenize neden olabilir. O nedenle eğer saten bitiş tercih ediyorsanız kabuki fırçalar sizi çok da tatmin etmeyebilir. Oldukça büyük bir fırça olduğundan ince yerlere girmeniz biraz zor olabilir.

Klasik fondöten fırçaları yassı bir görünüme sahiptir ve uygulama esnasında yüzünüze badana uygulaması yaptığınızı hissedebilirsiniz. Yine tam kapatıcılık isteyenlerin tercih edebileceği bir fırça türüdür. Yalnız uygularken sürekli aşağı hareketlerle uygulanması gerekir, yukarı doğru uyguladığınızda yüzünüzdeki küçük kılları da yukarı doğru kaldıracağından ışıkta kötü sürprizlerle karşılaşmanız söz konusu olabilir. Ayrıca uygulama sonrasında bir aynayla gün ışığında yüzünüze bakmanızda fayda var çizgi izleri bırakma ihtimali çok yüksektir. Uygulaması biraz pratik ve profesyonellik gerektirebilir ve ayrıca fırça çok büyük olmadığından uygulama zamanınızı alabilir.

Stippling fırçalar çok yoğun kapatıcılık istemeyenlere daha uygun olan fırçalardır. Özellikle likit fondötenleri uygulama konusunda daha başarılıdır. Kılları seyrektir. Fondöteni yüzünüze dairesel hareketlerle yayabilirsiniz. Klasik fondöten fırçaları gibi stippling fırçalarda da fırça izi kalma riski yüksektir bu nedenle uygulamadan sonra yine yüzünüzü güneş ışığında kontrol etmenizde fayda var. Fondötenlerde doğal bir bitiş sağlar.

Buffing fırçalar geniş bir uca ve sık kıllara sahiptir. Uygulama stippling fırçada olduğu gibi yumuşak ve dairesel hareketlerle yapılmalıdır. Geniş bir uca sahip olması uygulamanın hızlı olmasını sağlar. Fondötenin kapatıcılığını arttırır ve doğal bir bitiş sağlar.

Makyaj süngerlerinin ise şekilleri genellikle yumurtaya benzer. Kullanmadan önce ıslatırsanız çok ürün kaybı yaşamazsınız. Orta kapatıcılık sağlar ve genellikle ıslak kullanıldığı için saten bir bitiş elde edersiniz. Elinizde rahatça şekil alabildiğinden ince yerlere de kolayca girer. Tampon hareketlerle uygulamak ürünü cildinize yerleştirmenizi kolaylaştırır.

Fırça ve süngerlerin yanında ellerinizi de rahatça kullanabilirsiniz. Ürün elinizin ısısıyla yumuşar ve uygulamanız kolaylaşır. Parmaklarla uygulama ortadan tam kapatıcılığa doğru bir sonuç ortaya çıkarır. Ancak uygulama sonrasında gün ışığında kontrol etmenizi öneririz çünkü fırçalar veya süngerler gibi eşit bir dağılım sağlamak parmaklarla uygulamada daha zordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.