Fondöten Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Makyaj

fondöten-nasıl-sürülür
Fondoten seçimi cilt tiplerine göre farklılık göstermektedir. Yağlı ciltlerin kulllanacağı fondoten ile kuru cildi olan bayanların kullanacağı fondoten aynı olamaz. Bu makalemizde makyajda önemli bir yere sahip olan doğru fondoten seçiminden bahsetmek istiyoruz.

Yağlı bir cilde sahip olanlar, bu tür ciltler için üretilen yağsız fondöten kullanmalıdır. Zaten yağlı olan cilde bir de içeriğinde yağ olan fondoten kullanılırsa sivilce ve aknelerin oluşmasına ortam hazırlanmış olur.

Kuru bir cilde sahip olanlar, yağ bazlı ve su baziı fondötenleri kullanabilirler. Cildi hem normal hem de karma olanlar ise, pudra bazlı fondötenler kullanırlar. Cildinde vitiligo, varis ve leke olanlar, susuz fondötenler kullanmalıdır.

Sivilceli ciltler için üretilmiş hafif dozda antiseptik ürünler, akneli hastalarda rahatça kullanılacak tarzda hazırlanmıştır.

Hassas ciltlerde ise alerji yapmayan fondötenler kullanılır. Cildi hassas olanlar seçtikleri ürünlerin de kaliteli olmasına dikkat etsinler. Çünkü cilt hassasiyeti dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hassas ciltlerle ilgili aşağıdaki makalelerimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Fondötenler, temizlenip nemlendirici uygulanmış yüze, ıslak bir süngerle boyundan başlayarak uygulanır, Parfümeri dükkanına gittiğinizde, testerları çene hizasında ve gün ışığında deneyerek fondöten almanız yerinde bir seçim olur.

Çene altında fazlalık kısım göze çarptığında, yüze sürülen fondötenin iki ton koyusu ile bu kısım arka plana çekilir. Bu gölgenin fazla sırıtmaması için sürülen fondöten diğer tonla yavaşça karıştırılır ki, bir hat oluşmasın.

Eğer iri bir burna sahipsek; koyu renkli bir fondöteni, göz pınarından başlayıp burnun sonuna kadar süreriz. Pudralayarak da görüntüyü yumuşatırız. Küt görünümlü bir burnumuz varsa; burnun orta kısmında açıklık bırakıp fondöteni her tarafına uygularız. Geniş burun kanatlarını da koyu renk fondötenle arka plana çekeriz. Çok küçük bir burun yapımız varsa; açık renk pudrayla burnumuzu daha ön plana çıkarırız. Özel fondöten süngerinin iki ucunu ortaya doğru kıvırıp, bir santim aralıklarla yüze hafifçe bastırarak, ince yüz tüylerinin çıkış yönü istikametinde sürmek en iyi neticeyi verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.