Gebelik maskesi nedir? nasıl geçer?

Anne - Çocuk

Gebelik maskesi nedir? nasıl geçer?
Hamilelik döneminde çoğu kadının cilt tonunda belirli derecelerde koyulaşma görüldüğünü ifade eden Dermatoloji Uzmanı Dr. Arzu Aslan, şunları söyledi: “Bunun sebebi, artmış olan östrojen ve progesteron hormonudur. En sık görüleni karın ortasından başlayıp genital bölgeye uzanan çizgi şeklinde koyulaşmadır, doğum sonrası tamamen normale döner. Diğer koyulaşan bölgeler ise meme uçları, genital bölge, makat, boyun, yara kesi izleridir. Bunun yanında çiller de de koyulaşma görülür.”

Gebelik maskesi geçer mi?

Anne adaylarının yüzlerinde oluşan ve gebelik maskesi olarak tanımlanan lekelerin hamilelerin yüzde 75’inde görüldüğünü belirten Dr. Arzu Aslan, “Gebelik maskesi yanak, alın, dudak üzeri, çenede görülür. Yüzeysel olanlar açık kahverengi, derinin daha alt tabakalarına inmiş olanlar ise daha koyu kahverengidir. Gebelik maskesi bir senede geriler fakat tamamen geçmez.” dedi. Leke oluşumunu önlemek için şu tavsiyelerde bulundu: “Yüksek koruyucu faktörler içeren organik koruyucu içeren kremler kullanılmalı, yazın mutlaka geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Gebelik sonrası gerilemeyen lekeler için soyucu yenileyici kremler, mezoterapi, prp ve lazer tedavileri uygulanabilir.”

Gebelik maskesine karşı ne yapılmalı?

Hamile kadınların 3’te ikisinde, benlerin koyulaştığını ve et benlerinin sayısının arttığına dikkat çeken Dr. Aslan “Ancak benlerdeki koyulaşma fizyolojik kabul edilip kendi haline bırakılmamalı mutlaka yakından takip edilmeli, şüphelenilen durumlarda çıkarılmalıdır. Gebelikte artan östrojen sebebiyle örümceksi benler, avuç içlerinde kızarıklık ortaya çıkar. Doğumdan sonra 3. ayda geriler” şeklinde bilgi verdi.

Beyaz çatlakların tedavisi zordur

Bu dönemde görülen en yaygın cilt problemlerinden birinin de çatlaklar olduğunu söyleyerek, çatlakların tedavisi hakkında şunları söyledi: “Çatlaklar kadınlar için gebeliğin en önemli problemidir. Altıncı ve yedinci ayda ani kilo artmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Burada dikkat edilmesi gereken çatlağa, pembe kırmızı renkli iken müdahale etmektir. Beyaz çatlakların tedavisi zordur. Çatlak önleyici kremlerin 4. gebelik ayından itibaren sürülmesi gerekir, bir kez oluştuktan sonra tedavisi zordur. Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağının kanıtlanmış herhangi bir faydası yoktur. Doğum sonrası lazer, dermaroller, mezoterapi gibi yöntemlerden faydalanarak çatlaklara erken dönemde müdahale edilebilir”

Dermatoloji Uzmanı Dr. Arzu Aslan, gebelikte, tırnaklarda ve saçlarda görülen değişimi ise şöyle anlattı: “Tırnaklarda gebelikte hızlı uzama görülür ancak tırnak kırılganlığı ve çizgilenmesi artar. Saçlarda ise hormonal olarak hacim artışı olur, saçlar dökülme evresine girmezler. Doğum sonrası 4. ayda meydana gelen ani saç dökülmesi fizyolojik kabul edilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.