Gecmısten Gunumuze Parfumun Hıkayesı

Yaşam

parfumm
Yüzyıllardır erkek ve kadınların cazibe ve çekicilik silahı olarak kullanılan parfüm, zaman içinde birçok özellik kazandı. Bugün dahi vanilyadan ıtıra, bergamuta kadar insanların içini gıcıklayıcı kokuları ile baş döndürmeye halen devam ediyor.

Parfüm, hem erkek hem kadın için karşı cinsi etkilemek için tercih edilen en etkili silahların başında gelmektedir. Parfüm ve kozmetik dünyasının duayenlerinden biri olan Coco Chanel’in “ Parfüm bir kadının vazgeçilmez aksesuarıdır” sözü ile birlikte “ Kişilerin yanlarından ayrıldığınız veya hayatından tamamen çıktığınızda artlarında bırakabilecekleri en önemli ve en etkili araçtır” sözü düşüncelerini çok net olarak açıklamaktadır.

Parfüm ilk kullanımı etrafa güzel koku vermek amacı ile özellikle reçinelerin yakılması ile başlamıştır. Uzun yıllar bu şekilde seyreden parfüm endüstrisi daha sonradan özellikle Avrupa insanlarının hoş kokan koku tutkuları sayesinde ve Doğu ülkelerinden gelen enva-i çeşit baharatların sayesinde parfüm üretimi zirveye doğru yol aldı.

Tarihten günümüze ilginç parfüm ve koku anıları
1770 yılında İngiltere’de parfüm kullanarak karşı cinsi baştan çıkartmak kanunlarla yasaklandı
Roma’yı yakan Neron’un koku tutkusu dilden dile dolaşmaya başlamıştı
Antik Yunan medeniyetlerinde ölüler kokularla birlikte gömülürlerdi.

–Misk Kokusu Nasıl Elde Edilir
Orta Asya’da yaşayan boynuzsuz misk ceylanı’nı üreme organlarındaki bezlerden elde edilir. Ve misk kokusu yüzyıllardır insanlık açısından önemini kaybetmedi.

–Amber Kokusu Nasıl Elde Edilir
Soğuk sularda özellikle Japon ve Hint okyanusunda yaşayan ve bir çeşit balina olan Kaşalot balinasından elde ediliyor.

–Civit Kokusu Nasıl Elde Edilir
Misk kedilerinden elde ediliyor. Misk Kedilerinin salgı bezlerinden faydalınılıyor.

Bitkisel Kokular Nasıl Elde Edilir
Özelikle bitkilerden elde edilen kokular da en az hayvanlardan elde edilen kokular kadar tarihi eski. Dünyanın birçok yerinde yetişen bitkilerin terletme, damıtma, sıkma gibi fiziksel yöntemlerden sonra elde ediliyor.

* Meşe yosunu kokusu Fas’ta üretiliyor.
*Yasemin kokusunun anavatanı ise Hindistan
*Isparta’nın meşhur gülünden elde edilen esanslar ise son zamanlrda dünya parfüm endüstrisinin dikkatini çekmiş durumda.
* Itır Reunion Adasında yetişiyor
* İris süsen çiçeğinin anavatanı ise İtalya
* Sicilya limonu parfümcülükte önemli bir yer tutar. Ve özellikle hafif kokularda kullanılır.
* Vanilya esansının anavatanı ise Madagaskar

Parfüm Şişelerinin tarihi ve nasıl yapılır
Bilinen ilk parfüm şişesi kullanımı İ.Ö.1000 Y.Y a kadar dayanıyor. Mısır da firavunlar döneminde cam icat edildikten sonra esans ve parfümler için cam şişeler yaptıkları biliniyor. Antik Yunan ile birlikte cam veya toprak şişelerde canlı figürleri kullanıldığı tespit edilmiş.
Avrupa’da ise özellikle Venedik’lilerin cam sanatı işçiliği ve 19. Y. Y. daki İngiltere nin endüstri çağı ile birlikte günümüze kadar parfüm şişelerinin gelişim içine girdiğini bilmekteyiz.

Bugün başta Fransa ve Amerika olmak üzere parfüm gelişimi halen devam etmektedir. Kadınlar için vazgeçilmez bir aksesuar olan parfümün egemenliği daha çok zamanlar devam edeceği kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.