Genç Kızlara Cilt Bakımı Önerisi

Güzellik

cilt-bakimi-zararlari
Genç yaşlardan itibaren düzenli ve bilinçli olarak uygula­nacak bir cilt bakımı, ileride oluşabilecek sorunların önce­den önlenmesini sağlar, cildin pürüzsüz ve zinde kalmasını garantiler. Hormonal değişimle birlikte ortaya çıkabilecek sivilcelenme ve siyah nokta gibi sorunlar ise kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Doğru bir cilt bakımı uygulamak için, öncelikle sabun kullanma alışkanlığı bir kenara bırakılmalıdır. Zira en iyisi olsa bile, sabunun kurutucu etkisi vardır ve bu etki cildin dıştan gelen tehlikeli mikroplara karşı savunmasız kalmasına neden olur.Sabun yerine temizleme sütü ve toniği kullanmak en idealidir. Çoğu genç kız alışkanlık ve yanlış bilgilendirme so­nucu temizleme sütü yerine tonik kullanmaktadır.

Temizleme sütleri üst deride ve bir alt katmanda birikmiş kirlerin, deri yolu ile atılmış ifrazatların giderilmesini sağlar ve bunu cildi tahriş etmeden yapar. Tonik ise sütün kalıntı­larını alır, gözeneklerin tekrar büzülmesini ve derinin bir sonraki işleme, yani krem sürmeye hazır olmasını sağlar. Te­mizleme etkisi ise süt gibi değildir.

Sabah ve akşam yüzü temizlemenin yanı sıra, mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Sokağa çıkıldığında da nemlen­dirici kullanmak gerekir. Özellikle kış mevsiminin hava şart­ları, koruyucu malzemelerin kullanılmasını gerektirmektedir.
Haftada bir ise peeling yapılmalıdır. Böylece ciltte ölü hücre ve kir birikmesi engellenir, cilt nefes alır. Eğer cilt aşı­rı yağlı ise haftada 2 defa peeling yapılması uygundur.

Sivilceli ciltler büyük bir özenle temizlenip tedavi edilme­li, kesinlikle ihmal edilmemelidir. Sivilcelenme sorunu, mey­dana geldiği andan itibaren dikkatle tedavi edilmelidir. Aksi takdirde sivilceler fark edilmeden çoğalacak ve cildin iyileş­tirilmesi zorlaşacaktır. Öncelikle sivilcelenmenin gerçek ne­deni tespit edilmeli ve tedavi buna göre yapılmalıdır. Bunun için kesinlikle uzman bir kişinin önerisine dikkatlice uyulma­lıdır.

Sivilcelenmenin ana nedenleri çoğunlukla; cildin mikrop alması, yanlış beslenme, hormonal dengesizlikler, yemek veya güneş alerjisi, ciltteki faydalı vitaminlerin eksilmesi ve strestir. Bu nedenlerden birkaçı birarada ya da tek başına sebep olabilir; ama genelde bazıları direkt sebep iken diğer­leri uyarıcıdır.

Sivilcelere ve siyah noktalara el sürmemeye özen göste­rilmelidir. Unutulmaması gerekir ki, genç yaşlarda uygulana­cak doğru tedaviler, cildin pürüzsüz ve canlı kalmasının baş­lıca temelleridir. Genç kızların çoğu, sürekli siyah nokta ve sivilcelerini sıkar ya da üzerine kapatıcı malzeme sürer. Bun­lar, derinin yıpranmasına neden olur. Siyah noktalar çok özel maskelerle cildi tahriş etmeden giderilmelidir.

Sıkmak, hücrenin yapısını tekrar düzelmeyecek şekilde bozabilir ve lekeli, açık gözenekli kalmasına neden olabilir. Sıkma işleminin ardından güneşe maruz kalması durumun­da ise ciltte lekeler oluşur ve bunlar genellikle kalıcıdır. De­rinin siyah nokta yapma alışkanlığı varsa ve gözenekleri bü­yükse, gözenek sıkıştırıcı kullanılması tavsiye edilir.

Bugünün teknolojisi, kozmetik ve dermatolojik alanda kesin sonuçlar veren tedaviler sunmaktadır.
Tedavi uzman bir kişi tarafından belirlenmeli ve takip edilmelidir. Ayrıca, beslenme de tedavi kadar önemlidir. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta da, yanlış ve ucuz kozmetik ürünlerin cilt sorunlarının oluşumuna neden olduğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.