Gençlerde depresyona yol açabilecek 7 neden

Yaşam

genclerde-depresyon
Pek çok şey gençlik depresyonuna sebep olabilir çünkü ergenlik, çok çalkantılı ve zor bir dönemdir. Genç insanlar bir sürü duygusal zorluk yaşarlar ve çoğu zaman, duygularını nasıl yöneteceklerini de bilemezler. Depresyon tedavi edilebilir, bu yüzden bir ebeveyn olarak çocuğunuzun bu hormonal değişikliklere karşı dirençli olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

1. Akademik stres
Akademik stres bir gencin depresyona girmesi için en büyük sebeplerden birisi olabilir. Gençler bu günlerde büyük akademik baskı altındalar, özellikle de eğitim şartları göz önüne alındığında. Notlar, sınavlar ve derslerle ilgili yoğun stres depresyona davetiye gibidir.

2. Romantik problemler

Ergenlikte romantik sorunlar duygusal refah üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve kolayca hayatlarının daha etkili bir parçası haline gelebilir. Çocuğunuzu eleştirmeden onunla konuşmalı ve rahatsızlıklarını, endişelerini bilmelisiniz.

3. Boşanmış ebeveynler
Ayrı ya da boşanmış ebeveynlerin de gençlerin ruh hali üzerinde etkisi büyüktür: Ailenin dağılması oldukça can sıkıcı olabilir, hatta çeşitli travmalara bile sebebiyet verebilir. Durumla başa çıkabilmeleri için yardımcı olmalı, gerekiyorsa profesyonel yardım almalısınız.

4. Duygusal ihmal
Çocuğunuzun artık büyümüş olduğunu düşünseniz bile, bu onların hala sizin dikkat ve ilginize muhtaç olmadıkları anlamına gelmez. Fiziksel ya da duygusal, ebeveynlerdeki ilgisizlik, gençlerde depresyona sebep olabilir. Ne olursa olsun onları sevdiğinizi gösterin, yaşamlarındaki zorluklarla başa çıkabilmeleri için onlara rehber ve destek olun.

5. Düşük özsaygı
Düşük özsaygı her yaşta depresyona sebep olabilir ama ergenlik döneminde çok daha etkilidir. Genç olmak asla kolay değildir, gündelik hayatta yüzleşmek gereken pek çok can sıkıcı şey vardır, öğrenmeniz gereken hala bir sürü şey vardır. Tüm bunları sağlıklı bir tavırla karşılamak çok önemlidir, uzun vadede mutluluğu oldukça etkiler.

6. Soyaçekim
Bazı insanlar genetik olarak depresyona daha yatkın olur ve elbette bunların çocukları da aynı şekilde soya çeker ve depresyona meyilli olurlar. Ama baştan pes etmemek oldukça önemlidir, daha mutlu bir hayat için yapılabilecek pek çok şey var.

7. Sosyal kaygı
Popülarite ve kendi çevresi tarafından kabul edilme, gençler için neredeyse ölüm kalım meselesidir. Ayrıca akran baskısı ile alkol ve/veya uyuşturucu kullanımı travmatik deneyimlere sebep olabilir ama reddedilme korkusu ile çocuğunuzun kolaylıkla düşeceği tuzaklardır. Gözünüz hep çocuğunuzun üzerinde olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.