Göbek yağlarından kurtulmanın yolları

Diyet


Göbek yağlarım gitmiyor, erimiyor diyen kadınların ve hatta erkeklerin adedi o kadar fazla ki, göbek yağlarına özel bir yazı yazma ihtiyacı hissettik. Zira doğru beslenmesine, spor yapmasına karşın göbeğinden hala kurtulamayan o kadar çok insan var ki, bu yağların tam olarak neyle ilişkilerinin olduğunu bilmek onlardan kurtulma konusunda çok daha fazla çözüm sağlıyor. Dilerseniz göbek yağlarının beslenme ile ilişkisine dair detaylara girelim ve aynı zamanda diğer faktörlere de göz atalım.

Göbek sorunu olanların başlıca diğer sorunlarından bir tanesi C vitamini eksikliği yaşamaları. Zira C vitamini hem kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır hem de kortizol salgısını engelleyerek karın çevresindeki yağların eritilmesine katkıda bulunmaktadır. Bunun yanında C vitamininin metabolizmayı hızlandıran bir özelliği olduğu biliniyor. Yani ne kadar az beslenirseniz beslenin, C vitamini almadan göbeği eritmeniz oldukça zor.

Günde en az bir buçuk litre ila iki litre arasında su tüketmiyorsanız, kilo vermekte sorunlar yaşayacaksınız. Çünkü susuzluk halinde yağ tutmamıza sebep olan bazı hormonlar salgılanıyorlar ve bunun yanında vücut stres altına giriyor ve stres nedeniyle yedek yağ depolarını üzerinde tutmaya meyilli oluyor. Bu nedenle suyu hayatınızdan eksik etmeyin.

Stres demişken stresin biraz daha detaylarına girmek gerekli. Çünkü stres anında salgılanan kortizol hormonu, maalesef yağları yakmaya engel olur ve bunun yanında yağ üretimine katkıda bile bulunur. Pek çok uzman stres anında salgılanan bu hormonun stres altında yağ depolama özelliğinin binyıllar önceki besin bulma sıkıntısı yaşanan dönemlerden gelen bir davranış olduğunu düşünüyor. Zira besin bulamayan ve strese giren atalarımızın kendi yağ stoklarını yaparak zor günlerde bu yağları eritmeleri gerekiyormu. Elbette modern yaşamda böylesi bir mekanizma bize göbek yaptırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Uykusuzluk da göbek yağlarının en büyük sorumluları arasında. Çünkü uykusuzluk yaşayanlarda gün içerisinde biriken stresi atmak mümkün olmaz ve bu da kortizol seviyelerinin devamlı yüksek kalmasına neden olur. Günde sekiz saatlik bir uykunun her insan için gerekli olduğu biliniyor ve bu yüzden uyku sorunlarınızı çözerek göbeğinizden biraz kurtulmanız da mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.