Göğüs dikleştirici yoga pozisyonları

Egzersiz


Birçok kadın, göğüslerinin şekli ya da boyutları söz konusu olduğunda mutsuzdur ve bu durum kendilerini güvensiz hissetmelerine, belli kıyafetleri giymeye utanmalarına sebep olur – özellikle de dergi kapaklarındaki mayolu güzellikler kendilerine gülümserken.

Ama unutmayın ki herkesin hayallerindeki bedene kavuşabilme becerisi vardır. İşte size yalnızca göğüslerinizin şeklini düzeltmekle kalmayacak, aynı zamanda da güçlü ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacak en etkili yoga duruşları:

Savaşçı duruşu
Virabhadrasana ya da savaşçı duruşu, yalnızca gücünüzü hissetmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda da göğüs kafesinizi genişletip esnemesini sağlayacak.
Ayaklarınızı, birbirlerine paralel olacak şekilde iyice açın.
Sol ayağınızı sola doğru 90°, sağ ayağınızı ise içe doğru çevirin. Nefes verin ve sol dizinizi bükün.
Sağ bacak, düz kalmalı. Kollarınızı kaldırın, omuzlarınızla aynı hizada olmalarını sağlayın. Elinize bakacak şekilde başınızı sola çevirin.
7-10 kez tekrarlayın, sonra da sağ taraftan yapın.

Üçgen duruş
Trikonasana ya da üçgen duruş, göğüs kafesini güçlendirir, omuriliği esnetir ve kan akışını iyileştirir.
Ayaklarınızı iyice açın. Sol ayağınızı 90°, sağ ayağınızı ise 15° döndürün.
Sol elinizle sol bileğinize dokunun ve sağ kolunuzu yukarı doğru esneterek kollarınızın düz bir çizgi oluşturmalarını sağlayın. Dizlerinizi ve omuriliğinizi de düz tutun.
Yüzünüzü yukarı kaldırın ve parmaklarınıza bakın. Sonra egzersizi diğer yönde tekrarlayın.

Kobra duruşu
Bhujangasana ya da kobra duruşu, akciğer hacminin artmasına, göğüs kaslarının esnemelerine ve karın kaslarının güçlenmelerine yardımcı olur.
Karnınızın üzerine uzanın ve derince nefes alın. Üst bedeninizi yavaşça kaldırın; aynı anda alt bedeninizi zeminde tutun. Kollarınızda ve bacaklarınızda denge sağlayın.
Başınızı kaldırın ve yukarı bakın.
Yavaşça nefes vererek ilk pozisyona dönün. Her tekrarda, pozisyonda kaldığınız zamanı artırmayı deneyin.

Yay duruşu
Dhanurasana ya da yay duruşu, sırt ağrısı olan herkese tavsiye edilir. Bu egzersiz, tüm omuriliğinizin esnemesine ve göğüslerinizin şekillenmelerine yardımcı olur.
Karnınızın üzerine uzanın, nefes verin, dizlerinizi bükün ve başınıza doğru kaldırın. Bileklerinizi ellerinizle tutmayı deneyin.
Şimdi yavaşça nefes verin, kollarınızı ve bacaklarınızı yukarı doğru olabildiğince çekin. Kalçalarınız ve göğüsleriniz zeminden kalkmalı ve karnınızın üzerinde denge kurmalısınız.
Pozisyonda 30 saniye kalmayı deneyin.

Tekerlek duruşu
Chakrasana ya da tekerlek duruşu, göğüs kafesinizi, omuriliğinizi ve boynunuzu esnetmenize, yorgunluktan ve baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olur.
Sırt üstü uzanın ve ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açın, kalçalarınıza doğru çekin.
Ellerinizi başınızın arkasına, avuçlarınız yere bakacak, parmaklarınız sırtınızı işaret edecek şekilde yerleştirin. Nefes verin, göğüslerinizi ve kalçalarınızı olabildiğince kaldırın.
Kollarınızı tamamen düzleştirmeyi deneyin ve 30 saniye boyunca bu pozisyonda kalmayı deneyin.

Destekli baş üstü duruşu
Salamba Sirsasana ya da destekli baş üstü duruşu, omurilik ve göğüs kafesi kasları ve bağ dokuları için yardımcıdır. Nefes alıp vermeyi ve nefesi düzenler; ancak tecrübeli kişilere tavsiye edilir.
Dizlerinizin üzerinde durun ve önkollarınızı zemine koyun. Parmaklarınızı bir kâse oluşturacak şekilde birleştirin ve başınızı ‘kâse’nin içerisinde olacak şekilde matın üzerine koyun.
Dizlerinizi bükün, nefes verin ve ayaklarınızı yerden kaldırın.
Bacaklarınızı yukarı doğru esnetin ve becerinize bağlı olarak, pozisyonda 30 saniyeden 2 dakikaya kadar kalın.

Deve duruşu
Ustrasana ya da deve duruşu, sırt ağrılarına karşı etkilidir. Aynı zamanda da akciğer hacmini artırır, göğüs kafesini güçlendirir.
Dizlerinizin üzerinde durun ve ayaklarınızı birleştirin.
Yavaşça geriye doğru eğilin ve ellerinizi topuklarınızın üzerine koyun. Sırtınızla iyice kavis yaparak kaburgalarınızı esnetin. Başınız, zemine doğru çekilmelidir.
Bu şekilde 30 saniye kalın ve ilk pozisyonunuza geri dönün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.