Göğüs uçlarınız sağlığınız hakkında ipuçları veriyor

Sağlık

gögüs-ucu
Göğüs ucu çevresindeki deride ani büzüşmeler veya ufak çukurlar fark ettiyseniz, ciddi bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Öncelikle bu gibi durumlarda doktora başvurmanız gerekir. Çünkü bu belirtiler göğüs kanserinin habercisi olabilir.

Göğüsteki akıntı genellikle normaldir

Hamile ya da emzirme döneminde olmasanız bile, göğüs uçlarında akıntı olması genellikle normaldir. Morristown Medical Center’dan göğüs cerrahisi uzmanı Leah S. Gendler’a göre, göğüs uçları sıkıldığı zaman meydana gelen temiz, süt benzeri ya da mavimsi yeşil renkli akıntılar birçok kadında gözlemlenebilir. Fakat sıvı, göğüs uçları sıkılmadığı zamanlarda da geliyorsa, tek bir göğüsten geliyorsa ya da sıvıda kan gözlemleniyorsa, mutlaka bir uzmana görünmekte fayda var.  Çünkü bu akıntı iyi huylu bir kistin olabileceği gibi, göğüs kanseri oluşumunun da belirtisi olabilir.

Üçüncü göğüs ucu yaygın görülüyor

Bir hesaba göre, 27.2 milyon Amerikalı, vücutlarında bilmedikleri bir yerde üçüncü bir göğüse sahip. Bu olağan dışı göğüs ucu çoğu zaman cilt lekesi ya da et beni olarak algılanıyor. Üçüncü bir göğüs ucuna sahip olmak bir sorun oluşturmuyor ve kolaylıkla alınabiliyor. Bu operasyon 30 dakikada tamamlanabiliyor.

Egzersizler göğüs uçlarını yıpratabiliyor

Egzersiz sonucunda göğüs uçlarında kızarıklık, pullanma ve/veya döküntü gözlemleniyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Bu durum, Paget hastalığı ya da egzama belirtisi olabilir.

Göğüs ucundaki kıllar oldukça normaldir

Göğüs uçlarındaki minik çukurlar, normal kıl kökleridir. Eğer göğüs uçlarınızda koyu renkli kıllar bulunuyorsa, dikkatlice yolmalı, kesmeli ya da ağda yapmalısınız. Eğer bu kıl kökleri acılı durumlar yaratıyor, hacimleniyor ya da kaşıntı yaratıyorsa, doktorunuza görünmelisiniz. Çünkü bu durumlar olası bir enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Emzirme esnasında göğüs ucunda ağrı oluşabilir

Özellikle emzirmenin ilk birkaç haftasında, göğüs uçlarında yanma ve zonklama meydana gelmesi ile göğüs uçlarında çatlakların oluşması en sık rastlanılan sorunlardır. Eğer bu acı devamlılık gösteriyorsa, bir uzmana başvurulmalıdır. Çünkü bebek, memeyi düzgün emmiyor olabilir. Avustralya’daki bir araştırmaya göre  Candida adı verilen bir mantardan ya da bakterilerden kaynaklanan göğüs ucu tıkanıklığı da acıya neden olabilir.

Ters göğüs uçları normal

Estetik cerrahi uzmanı Z. Paul Lorenc’e göre kadınların %15’i doğuştan ters göğüs ucuna sahip. Bu, en basit anlamda dokunun içeriye doğru büyümesinin bir sonucu. Durumun düzeltilmesi ise lokal anestezi altında yaklaşık 1 saatlik basit bir estetik operasyonla mümkün olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.