Göğüslerinizi daha iyi tanımaya ne dersiniz?

Yaşam


Onları tarif edebilecek yüzlerce kelime vardır, hakkında şarkılar yazılmıştır. Ama tüm bunlara rağmen göğüsler hakkında gerçekten ne biliyoruz? Hep gözümüzün önünde olan vücudumuzun bu parçasını ne kadar tanıyoruz?

Göğüsler hakkında bilmeniz gereken 8 gerçek:

1. Kalıcı göğüslere sahip tek primat insandır
Diğer primatların hiçbirinde kalıcı göğüs yok. İnsan olmayan primatlardaki dolgun memeler, emzirme sürecindeki bir dişi olduğuna işaret ediyor. Primatlar içerisinde neden sadece insanlarda kalıcı göğüs olduğu bilinmiyor. Bir hipotez, kadınlarda kalıcı göğüs bulunmasını, yeniden üretim değerinin bir göstergesi olarak tanımlıyor.

2. Dünyanın en büyük memeleri
Guinness Dünya Rekorları en büyük doğal göğüslere Annie Hawkins-Turner’ın sahip olduğunu kayıt altına almış. Göğsünün çevresi 1 metre 79 santim.

3. Göğüs orgazmı gerçek!
Kadınların meme uçlarından orgazm oldukları bilimsel bir gerçek. 2013 yılında yapılan bir araştırmada kadınların %29’u göğüs orgazmı yaşadığını söylüyor. 2011 yılında yapılan bir araştırmada ise meme ucunun farklı etkilere verdiği reaksiyonlar incelendiğinde, beynin genital duyuları algılayan bölgesine sinyaller gönderdiği ortaya çıkmıştır.

4. Dünyanın en besleyici besin kaynağı
Sütün ve ağız sütünün faydalarını saymaya başladığımızda uygun kelimeleri aramak yerine yalnızca bebekler için “mükemmel yemek” olduğunu söylemek kâfi. Neden bu kadar tavsiye ediliyor derseniz, anne sütü bebeklerin enfeksiyonlarla ve hastalıklarla mücadelesini kolaylaştırıyor. Bunlar göğüste “alveoli” adı verilen hücreler tarafından ve emzirme sırasında üretiliyor.

5. Mesele süt olunca büyüklük fark etmiyor
Emzirme söz konusu olunca annenin göğsünün büyüklüğü o kadar da önemli olmuyor. Yapılan araştırmalarda büyük olan göğüslerin daha yağlı süt ürettiklerini ama bunun, görece daha küçük olan göğüslerin daha az süt üreteceği anlamına gelmediği belirtiliyor.

6. Meme büyüklüğü her ay değişebilir (hatta her dakika)
Göğüslerinizin büyüklüğünden memnun değil misiniz? Pek çok kadın regl dönemi öncesinde göğüslerinin büyüdüğüne tanıklık eder. Çünkü bu dönemde projesteron ve prolaktin hormonlarında artış meydana gelir. Hamilelik döneminde de büyüyen göğüsler, cinsel olarak uyarıldığınızda da %25 oranında büyür.

7. Sol göğüs daha büyük olmaya eğilimlidir
Kadınların bir göğsünün diğerinden daha büyük olması son derece normaldir. Ve kadınların %65’inde sol göğüs büyüktür. Neden böyle olduğu bilinmemekle birlikte, vücudumuzun sol tarafının duyarlılık algısının hiper düzeyde olmasının hormonları tetiklediği ve göğsün büyüklüğü ve şekline etki ettiği yönünde bir tez mevcuttur.

8. 4 meme ucu türü var
Eğer tek bir meme ucu tipi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Normal meme uçları areoladan birkaç milimetre dışarıdadır, hatta soğukta ve uyarıldığında da böyledir. Yassı meme ucu, yalnızca uyarıldığında ve sıcaklık değiştiğinde belirginleşir. Şişkin meme ucu areoladan daha dışarıdadır. Ters meme ucu ise içe dönüktür. Son tür, eğer meme ucu her zaman öyleyse bir sorun olduğuna işaret etmez. Ama son zamanlarda içe dönmeye başladıysa bir doktora görünmeniz gerektiğine işarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.