Göz altı morluklarından kurtaran 7 besin

Güzellik


Göz altlarındaki koyu halkalar, birçok kişi için önemli bir sorun. Bu sorun bazen genetik bazen de günlük yaşamın stresi ve uykusuzluk kaynaklı olabiliyor. İnsanı psikolojik olarak etkileyen bu problem için kozmetik kapatıcılar mevcut fakat biz size doğal önerilerde bulunacağız.

Salatalık

Salatalıklar, içinde yüksek oranda su barındıran besinlerden biridir. İçindeki su, göz altınızın nemlenmesini sağlarken, K vitamini ise cilt rengi eşitsilikleri ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle koyu göz halkalarınız için buzdolabınızda soğumuş salatalıkları yıkayın, ince ince dilimleyin ve gözlerinizin üzerine yerleştirerek 20 dakika kadar bekleyin.

Patates

Salatalıklar yerine patates de kullanabilirsiniz. Patates, salatalığa göre buzdolabından çıktıktan sonra daha uzun süre soğuk kalır ve bu da göz altı şişliklerinizin azalmasına yardımcı olur.

Maydanoz

Maydanoz, cildin daha aydınlık ve daha az şiş görünmesini sağlayan vitamin C ve K kaynağıdır. Kıyılmış maydanozları, sıcak suyun içine atın ve daha sonra karışımın soğumasını bekleyin. Karışım soğuduktan sonra makyaj temizleme pedini maydanozlu su ile ıslatın ve gözlerinizin üstüne yerleştirerek bekleyin. Düzenli uygulama ile haftalar sonra koyu halkalarınızın azalacağını fark edeceksiniz.

Avokado

Koyu halkalar, bazen ciltin kuru olmasından dolayı da ortaya çıkar. Bu nedenle yüzünüzün en hassas bölgelerinden olan göz çevrenizi sürekli olarak nemli tutmaya özen gösterin. Bunun için avokado size yardımcı olacaktır. Avokado dilimlerini göz altlarınıza yerleştirin veya avokadoyu ezin, içine bir yemek kaşığı badem yağı ekleyip karıştırın ve göz altlarınıza ince bir tabaka uygulayıp maske olarak kullanın. 10 dakika boyunca göz altlarınızda kalmasını bekleyin ve daha sonra nazik hareketlerle yıkayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, baharatlar arasında şişlikleri azaltan ve cilde aydınlık katan bir besindir. Zerdeçal tozunu ile vitamin C kaynağı ananas suyunu karıştırın ve göz altlarınızdaki koyu halkalara sürün. Karışımın gözünüze kaçmamasına dikkat edin. 10 dakika kadar bekledikten sonra sıcak su ile ıslattığınız bez ile göz altlarınızdaki karışımı temizleyin.

Yeşil çay

Sabahları uyanmanıza yardımcı olan kahve aynı zamanda koyu göz halkalarınız için de yararlı. Poşet yeşil çayınızı demleyin ve içindeki poşeti çıkarıp buzdolabına koyarak 20 dakika kadar soğumasını bekleyin. Daha sonra soğuk yeşil çay poşetini göz altlarınıza yerleştirin.

Süt

Süt, laktik asit ve protein, amino asit ve antioksidanlar gibi cildin yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olan diğer bileşenleri içerir. Bu nedenle bir kasenin içine koyduğunuz soğuk süt ile pamuğu ıslatın ve göz altlarınıza yerleştirin. 10 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.