Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzellik


Göz çevresi maalesef hem kadınların hem de erkeklerin en çok yaşlanma belirtilerini gösterdikleri bölgeler arasında bulunuyor. Zira bu bölgede bulunan deri, vücudumuzun diğer bölgelerindeki deriden çok daha ince ve bu da onun daha hassas olmasına neden oluyor. Bilhassa gözlerini çok hareket ettirenler, mimikler yapanlar ve uykusuz geceler geçirenlerde bu etki daha da fazla oluyor. Yaş ilerledikçe bu bölgenin kendini tamir yeteneğinin de azalması, göz çevresi bakımı nasıl yapılır sorusunun cevaplanmasını gerektiriyor.

Göz çevrenize bakım yapmak için öyle janjanlı yöntemler kullanmak zorunda değilsiniz. Zira bu bölgenin en büyük ihtiyacı nemlenmek. Nemsiz kalan cildin sertleşmesi ve elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle göz çevresi bakımında en önemli olan şey devamlı olarak esnemesi gereken bu bölgede nemi tutabilmek. Hem dışarıdan uygulanan nemlendiricilerle cildi üstten besleyebilir, hem de bol bol su içerek alt derinin de neme erişmesini sağlayabilirsiniz. Vitaminli nemlendiriciler de bu bölgede güzel sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Göz çevresinin en büyük birinci düşmanı bu bölgede yaptığımız hareketler ve mimikler ancak ikinci düşmanı ise güneş ışığı. Zira güneşe çıktığımız zaman gözlerimizi kıstığımız için zaten bölgenin esnemesine neden oluyoruz, buna ek olarak güneşten gelen zararlı ışınların göz altlarına nüfuz etmesini sağlıyoruz. Haliyle iki farklı etken altında kalan bu bölge, giderek daha da kırışık dolu bir hale geliyor. Bu yüzden göz çevresini kapatacak bir güneş gözlüğü kullanmak, ayrıca bölgeyi güneş kremleri ile de desteklemek gerekiyor. Bilhassa sürekli dışarda olması gerekenler bu konuda dikkatli olsunlar.

Göz altı bölgesinin ilacı genellikle düzenli uyku ve sağlıklı beslenmedir. Doğru şekilde ve doğru miktarda uyuyorsanız, spor yapıyor ve iyi besleniyorsanız, göz altlarınızda bir sorun ortaya çıkma ihtimali oldukça düşecektir. Çünkü cildin kendini yenileme süreci gece gerçekleşir ve her güne uykusuz uyananlar ve çok az uyuyanlar, bir süre sonra göz çevresindeki kırışıklara merhaba diyeceklerdir. Gece yatmadan önce göz çevresi kreminizi uygulamanız da işinizi kolaylaştıracak.

Kolajen içeren kremler ise göz çevresini eski haline döndürebilmek için fayda sağlıyorlar. Eğer çok şikayetçiyseniz bu ürünlere de göz atmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.