Göz Kenarlarındaki Kırışıklara Karşı Egzersiz Programı

Yaşam

Yaşa bağlı göz çevresinde olan göz kırışklarını günlük basit hareket ve uygulamalar ile mümkün olduğunda en aza indirgemeniz mümkün olabilmektedir. Aşağıda maddeler halinde yazdığımız yöntemlere hep beraber bakalım.

– Parmak uçlarınızı sokaklarınıza bastırın ve parmaklarınızın bu direncine karşı gözlerinizi kırpıştırmaya çalışın. Sonra da gözlerinizi mümkün olduğu kadar sağa ve solo hareket ettirin. Sonra parmak uçlarınızla, elmacık kemiklerinize kadar inin ve tekrar gözlerinizi kırpıştırmaya çalışın. Ardından alnınızı kırıştırmadan yukarıya bakın.

– Yorgun gözleri dinlendiren egzersiz: Gözlerinizi elinizden geldiğince çok açıp, kısa süre bekleyin ve normal hale dönün.

– Gözün çevresindeki kırışık için egzersiz: Parmaklarınızı gözlerinizin iki yonma koyup hafifçe iki yana doğru gerin ve gözlerinizi yarı kapatın. Göz çevresi kaslarınızı sıkın ve gevşetin.

Gözlerde, önemli sayılan ve etkili olan iki nokta vardır, ilk nokta gözün alt çizgisinin orta kısmındadır. Bu noktaya iki üç dakika süreyle bastırarak hareket ettirin, ikinci nokta, ilk noktanın bir parmak genişliğinde dış tarafındadır. Bu noktalar gözaltındaki kırışıkları gidermede önemli rol oynar. Gözün dış kısmına da bakım gösterilmesi gerekir. Burada da önemli iki nokta vardır. Göz kapaklarınızı kırparken, bu noktaları da hareket ettiriniz. İlk nokta gözün dış kısmındadır. İkinci nokta ise, kaşın bittiği yerde kemiğin üzerindedir.

New Yorklu doktor William H. Bates tarafından geliştirilen rahatlatıcı egzersiz yorgun ve gergin gözlere çok ama çok iyi geliyor. Oturduğunuz yerde gözlerinizi sıkıca kapatın ve ışığı kesmek üzere ovucunuzla hafifçe örtün. Bu sırada her şeyle ilginizi keserek, derin bir nefes alın. Zihninizde sadece siyah renk ve karanlık mefhumu kalsın.

Son savaş yıllarında yüzlerce pilot, yukarıda verdiğimiz egzersizle gözlerini gevşetmeyi, aşağıda vereceğimiz hareketle de göz kaslarını kuvvetlendirmeyi öğrenmeleri sayesinde, çok zor olan göz imtihanlarını kazanmışlardı.
Göz Kaslarını Kuvvetlendiren Egzersizler:

a) Başınızı hareket ettirmeden, önce yukarı sonra aşağı bakın,
b) Mümkün olduğu kadar uzağa olmak üzere, sağa ve sola bakın.
c) Önce yukarı bakın, sonra gözünüzü sol yana çevirin. Daha sonra aşağı ve sağ yana çevirin,
d) C maddesinin aynısını ters yönden yapın.
e) Gözlerinizi yavaş yavaş evvela soldan, sonra sağdan daire şeklinde çevirin.
f) Açıkta oturun. Önce tam burnunuzun ucuna, sonra mümkün olduğu kadar uzaklara bakın. Gözler birkaç kez kırpıştırılır ve ardından eller birbirine sürtünerek ısıtılır. Gözler açık iken eller gözlerin önünde tutulur.

Şimdi de göz enerjisini güçlendiren mudra örneğinde sıra. Yoga felsefesine göre, her iki elin parmaklarının çeşitli vücut bölgeleriyle ilişkileri vardır. Sankrıtçe bir sözcük olan “mudra” mühür anlamına gelir. Mudraların, beden, zihin ve ruh üzerinde güçlü enerji etkisi vardır. Bu hareketleri aynen yapmanızı tavsiye ediyorum. Ben uyguladığımda çok iyi netice almıştım ve bu nedenle sizlere de öneriyorum.

Sol elde başparmak, küçük parmakla birleştirilirken sağ elde başparmak ve orta parmak birleştirilir. Sol elde işaret parmağı, başparmağın ilk eklemine konur ve beş dakika tutulur. Dört dakika dinlenip, beş kez tekrarlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.