Göz pansumanı için en ideali şekersiz çay

Sağlık

goz-pansumani
Birçok kişinin tercih ettiği ve sıklıkla başvurduğu göze çay pansumanı mutlaka şekersiz çay ile yapılmalı. Şekerli çayla yapılan pansumanların çeşitli enfeksiyonlara ve buna bağlı görme kaybına neden olma riski bulunuyor. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa İlker Toker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çay pansumanının kirpik kenarındaki yağlanma ve kepeklenme durumlarında sıklıkla kullanılan bir uygulama olduğunu aktardı.

Göz pansumanında çayın yeni demlenmiş ve ılık olmasını tavsiye eden Dr. Toker, “Pansuman yaparken uyguladığımız pamuğun ve gazlı bezin temiz olması gerekiyor. Bu şekilde uygulanmasını öneriyoruz. Farklı şekilde farklı gıdaların üzerine dökülerek uygulanması gözün enfeksiyon kapmasına sebebiyet verebilir, bu yüzden bunları önermiyoruz” dedi.

Şekerli çay kesinlikle önerilmiyor
Dr.Toker, pansuman yapılacak çayın şekersiz olmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Göz pansumanı şekersiz çayla yapılmalı. Şekerli çay kullanıldığı zaman içerisinde bakteri üreme ihtimali artar ve faydası olmaz. Göz iltihabı, kapak dokularında iltihaplanma ortaya çıkar. Çeşitli enfeksiyonlar ve bunlara bağlı olarak görme kaybı oluşabilir. Bu nedenle şekerli çayı kesinlikle önermiyoruz” diye konuştu.

Pansuman batma şikayetlerini azaltıyor

Pansumanın faydaları hakkında bilgi veren Toker, “Çayın içerisindeki bir kısım maddeler, kirpik diplerindeki yağı çözerek o bölgedeki bezlerin açılmasına ve içlerindeki salgının boşalmasına yardımcı oluyor. Böylelikle de oradaki enflamasyon (yangı-iltihap) da azalmış ve hastanın gözünde yanma, batma gibi şikayetlerin azalması sağlanmış oluyor. Gözyaşı stabilizesi bozulduğu durumlarda fayda edebiliyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.