Gözlerinizi UV ışınlarından koruyun

Sağlık

gunes-lekeleri
Tatil yaparken UV ışınlarına dikkat!

UV ışınları deniz dalgalarından %10-%30, kuru plaj kumundan ise %5-25 oranında yansıyarak sağlığımıza zarar veriyor. Yaz mevsiminde güneşin altında geçirilen uzun saatler keyif verse de aslında birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. % 90’ı bulutların içinden geçen zararlı UV ışınları yeryüzünde farklı ortamlara, farklı ölçülerde etki edebiliyor. Deniz dalgalarından %10 ile %30 arası, kuru plaj kumundan ise %5 ile %25 arasından yansıyarak sağlığımızı olumsuz etkileyen UV ışınlarına karşı özellikle tatil yaparken daha dikkatli olmak gerekiyor.

Güneş ışınlarının parçası olan ultraviyole ışınlarına (UV) uzun süre maruz kalmak göz kapağı, kornea ve göz merceği gibi yaşamsal öneme sahip noktaları etkiliyor. Gözlerinizi yaz mevsiminde olumsuz etkisi artan bu zararlı ışınlardan korumanın en sağlıklı yolu UV blokajlı güneş gözlüğü ve geniş siperlikli şapka ile birlikte UV blokajlı kontakt lens kullanmak.
Sabah ve akşam saatleri daha tehlikeli

Yapılan araştırmalara göre ilkbahar ve yaz aylarında gözün UV radyasyonuna maruz kalmasının tam öğle vaktinde değil, sabah ve akşamüstü saatlerinde daha üst seviyelere tırmanıyor. Güneşten genellikle en parlak ve tepede olduğu zamanlarda korunuyoruz. Ancak gözlerimiz cildimizin aksine günün öğleden önceki ve öğleden sonraki vakitlerinde güneş ışınlarına daha doğrudan maruz kalıyor. Bu durumun sebebi sabah ve akşam saatlerinde güneşin ufukta daha düşük bir seviyede olmasına bağlı olarak, güneşe doğrudan bakmamızdır. UV ışınlarının özellikle bu zaman dilimlerinde göz kapaklarına, korneaya ve göz merceğine verdiği zararın derecesi artabilir ve bu ışınların zararlı etkileri sonucunda kortikal kataraktlar, göz çevresinde cilt kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir.
Zararı en aza indirebilirsiniz

Tüm ACUVUE® marka kontakt lensler, güneş gözlükleri veya şapkalar tarafından engellenemeyen çevresel ve yansıyan ışınlara karşı koruma sağlarlar. Ayrıca bu lensler Sınıf 1 ve 2 UV blokajı özelliğine sahiptir ve gözün iç bölgelerini ve dış kısımlarını UV zararlarına karşı korumaya yardımcı olurlar. ACUVUE® tüm lenslerinde standart olarak UVB ışınlarının %98’inden ve UVA ışınlarının %85’inden fazlasını bloke eden tek kontakt lens markasıdır. Zararlı UV ışınlarına karşı ekstra koruma sağlayan kontakt lensler 4 mevsim boyunca gözleri UV ışınlarından korur, güneş gözlüğü ve geniş siperlikli şapka ile birlikte tam koruma sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.