Günde 100 telden fazla saçınız dökülüyorsa dikkat

Güzellik

sac_dokulmesi
Saç dökülmesinin erkeklerin olduğu kadar kadınların da derdi olduğunu söyleyen Plastik Cerrahi Merkezi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, saçların çok sık boyanmaması konusunda uyardı.

Dişiliğin en önemli sembollerinden olan saçların kaybının, sıklığının azalması veya incelmesinin bile, bayanlarda beden imajı algısında ciddi sorunlara neden açabileceğini belirten Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, konuya ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, “Saç, kadınların fiziksel görünümlerinin önemli kısmını oluşturur. Saçların parlak ve canlı olması insanların birbirlerini etkilemelerinde ve ilişkilerinde büyük önem taşır . Saçların canlılığı sağlığın ve kişinin kendini iyi hissetmesinin bir ifadesidir. Saç dökülmesine bağlı dış görünüm ile ilgili olumsuz kaygılar, psikolojik sorunlar oluşturmakta, yaşam kalitesini etkilemektedir” diye konuştu.

Günde 100 telden fazla saç dökülmesini ciddiye alın
“Günde 100 telden fazla kayıp bir işaret olabilir. Özellikle sağlıklı saçlarının olduğunu düşündüğümüz bireylerde günlük 20-30 arası saç dökülmesi normal olarak nitelendirilir” diyen Doç. Dr. Erdem Güven, daha sonra şunları kaydetti;

“Öncelikle bir cildiye mütehassısı tarafından muayene edilmeniz ve gerekli gördüğü taktirde çeşitli kan tahlilleri yaptırmanız gerekebilir. Bu tetkikler basit bir kan sayımıyla başlayıp detaylı hormon tetkikleri, tiroid bozuklukları tahlillerine kadar uzanabilir.

Saç dökülmesini önlemek için ne yapılabilir
– Proteinden, vitamin ve minerallerden zengin dengeli ve yeterli beslenme,
– Demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) varsa tedavisinin sağlanması,
– Saçların çok sık boyanmasından kaçınılması ve özellikle organik ve bitkisel boyaların kullanılması,
– Saçlara yapılacak uygun bakım ve temizlik,
– Doğal yaşam, doğal ve kirlenmemiş suların kullanılması,
– Çok sıcak fön kullanılmaması,
– Kimyasal içerikli kozmetiklerden kaçınılması,
– Saçlı derinin kan akımını bozacak şekilde çok gergin bir şekilde topuz yapılmaması önem taşır.

Saç dökülmesi tedavisi
Hormonal bozukluklar veya vitamin-mineral eksiklikleri ilaçlar ve diyet katkıları, kansızlık (anemi) demir preperatları ve ürünleri ile tedavi edilebilir. Bu bireylerde medikal (ilaç) tedavisini takiben, çoğu zaman saç dökülmesi durdurulabilir ve hatta kökleri ölmemiş saçlar yeniden çıkabilir. Medikal tedaviye cevap vermeyen durumlarda da saç ekimi yapılabilir. Bu şekilde yapılan tedavi kalıcıdır.

Saç dökülmesinde özellikle altta yatan neden biliniyorsa bu neden tedavi edilmelidir. Ancak herhangi bir neden bulunmayan kişilerde saç ekimi etkili ve güvenli bir tedavi metodudur. Bu tedavinin alternatifi halen mevcut değildir. Saç nakli, cerrahi bir işlemdir. Saç dökülmesinin en etkili tedavi yöntemidir. Objektif sonuçlar elde edilir. Saç ekim işlemi özel bir hazırlık gerektirmez. Donör alan dediğimiz bölgede yeterli saç var ise herkese yapılabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.