Güneş Çilleri Nasıl Giderilir?

Güzellik

gunes-lekeleri-maskesi
Güneş çilleri her ne kadar güneş lekeleri olarak adlandırılsalar da bilhassa çilli bir tene yatkınlığı olanların bu çillerinin daha da artmasına neden olarak istenmeyen görünümlere neden olurlar. Dolayısıyla güneş çilleri nasıl giderilir yazımızda temel olarak artan çil sayısından ve bu çillerin ortaya çıkmaması için neler yapabileceğinizden biraz bahsedeceğiz.

Bazı kadınlarda çiller doğuştan ortaya çıkarlar ve bu çillerin ortadan kaldırılması pek mümkün değildir. Ancak çok yüksek güneş alan yüzlerde ve özellikle dekolte bölgesinde çillerin daha da yayıldığı ve kış gelene kadar geçmedikleri de görülmektedir. Her yaz çoğalan bu çiller bazen gitmemekte de ısrarcı olurlar ve yüzde bulunan doğal çil dağılımı giderek daha da artar. Dolayısıyla yüzünüzde çiller varsa ve bunların güneş yüzünden artmasına engel olmak istiyorsanız ilk olarak yüzünüzü güneşten korumayı unutmamalısınız.

Çilleri geçirmeye çalışmaktansa ilk etapta onların ortaya çıkmasına engel olmak daha kolay olduğu için güneş çillerine ve güneş lekelerine karşı her zaman güneş kreminizi kullanmalısınız. Bilhassa öğle vakitlerinde güneşe çıkmanızı önermiyoruz ancak yine de çıkmanız gerekiyorsa en yüksek korumalı güneş kremlerini çilli bölgelerinize sürerek bu bölgelerde yeni çil oluşumunu engellemelisiniz.

Çiller her zaman direkt olarak güneş ışınlarından da kaynaklanmaz ancak bu ışınların yen etkileri de çil oluşumunda etkilidir. Güneşin cildimizde bulunan nemi aldığını ve bir de rüzgarla birleştiğinde çok fazla kurumaya yol açtığını dikkate alırsak, cildin kendini koruma kapasitesini arttırabilmek için nemlendirici kremlerden faydalanma gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Cildin içerisinde bulunan nem güneş ışınlarının cilt dokusuna nüfuz etmesine engel olacaktır ve böylece çillerin oluşumunu da azaltacaktır.

Artık peeling gibi yöntemler kullanarak çilleri ortadan kaldırmakta zorlanıyorsanız bu konuda çeşitli çözümler sunan kremler ve lazerli tedavileri kullanan güzellik merkezlerinden de faydalanabilirsiniz. Lazer tedavileri üstte bulunan koyulaşmış çilli cildi ortadan kaldırabilmektedirler ancak yeniden çil oluşumunu önleyemedikleri için kendinize bahsettiğimiz önleyici tedbirleri uygulamanız gerekmektedir.

Kozmetik mağazalarında satılan pek çok peeling ve cilt besleyici bakım ürünleri size bu konuda cildinizi korumanız için gerekli imkanı sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.