Güneş Lekelerinden Korunma Yolları

Güzellik

gunese-dikkat
Güneşin insan hayatı ve canlılığı için önemli bir kaynaktır. Etkilerini faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz güneşin biraz zararı da bulunmaktadır. Özellikle insan cildi için zararlarından bahsedeceğimiz bu makalemizi dikkatlice okumanızda fayda görüyorum.

Malum yaz aylarına bismillah dedik. Güneş ışınlarının etkisini her geçen gün daha da hissetmeye başlıyoruz. Yaz ayları tatil aylarıdır ve bu güneşe daha fazla maruz kalacağımıza işarettir. Güneşin cilt üzerine en büyük etkisinin cilt lekeleri olduğunu söyleyebilirim. Fazlaca güneş ışınlarına maruz kalmak cilt üzerinde lekelenmere davetiye çıkarmaktır.

Şimdi bu lekelerin tanımını yapalım;
Güneş lekeleri; cilt üzerinde farklı bir çok yerde oluşan, rengi açık kahve renginden koyusuna doğru değişik renklerde olabilen küçük lekelere denilmektedir. Güneşte fazla kalan çocuklarda, açık tenli insanlarda görülme olasılığı daha fazladır. Güneş lekelerinin oluşmasında en önemli etken, adının geçtiği gibi güneştir. Çünkü güneş cildin nemini alarak nemsizleşmesine ve kırışmasına neden olmaktadır.

Güneş Lekelerinden Korunma Yolları
Cilt lekelerinin oluşmasının nedenlerinden bahsettikten sonra şimdi güneş lekelerinden korunma yollarından bahsedelim. Bir kaç basit maddeye dikkat ederseniz, ömür boyut güneş lekelerinden korunmuş olacaksnız.

İlk önce fazla güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Eğer güneş altında kalmanız veya çalışmanız gerekirse en az 50 faktör güneş kremi kullanmanız gerekir. Bu durum tatillerinizde güneşlenmeler içinde geçerlidir. Denize veya suya girip çıktıktan sonra etkisini kaybedeceğinzden tekrar sürülmesi gerekir.
Güneşin en etkili olduğu saatler 12:00 – 15:00 saatleri arasıdır. Bu saatler mümkün olduğunda dışarı çıkılmamalıdır.
Elbiselerinizin açık renkli olması daha az güneş ışığı çekmenize neden olacaktır.
Mümkünse güneşten korunmak için şapka takabilirsiniz.
Çocukların ciltleri güneş ışınlarına karşı dayanıksızdır. Bu sebeple küçük çocukları doğrudan veya uzun süre güneşe maruz bırakmamak gerekir. Yüksek faktörlü güneş kremlerini çocuklarınız içinde mutlaka kullanın.

Eğer bu korunma tavsiyelerine rağmen güneş lekelerine yakalandıysanız üzülmenize gerek yok. Doğal ve bitkisel yöntemler ile güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.