Güneş yanığına karşı evde uygulanabilecek tedaviler

Sağlık

gunesin-zararlari
Güneş yanıklarından korunmak için ilk yapmanız gereken şey çok fazla güneşe maruz kalmamak aslında… Özellikle öğlen saatlerinde güneşe çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer çıkmanızı gerektiren bir durum varsa da mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmalısınız.

Eğer güneş yanığı gibi bir durumla karşılaştıysanız da evde uygulamanız gereken bu önerileri bir kenara not almanızda fayda var. Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman, güneş yanığı fark edildiği anda ilk olarak kapalı bir alana girilmesi gerektiğini söylüyor.

Uzm. Dr. Ataman; “Pencerenin arkasında da cildinizin yanabileceğini unutmayın. Güneş yanığının en iyi tedavisi korunarak hiç yanmamaktır. Buna rağmen yanık oluşursa basit yanıklarda hekiminizin önereceği ev tedavilerini uygulayabilir; şiddetli ise sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Bu belirtiler varsa mutlaka doktora başvurun

Geniş alanlarda kızarma, şişme, mor lekeler, su toplaması, kabarcıklar varsa, şiddetli ağrı ve kaşıntı görülüyorsa; bu belirtilere bulantı, kusma, ateş ve halsizlik eşlik ediyorsa en yakındaki sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Tedavide serum, kortizonlu iğne ve kremler, özel yanık kremleri, alerji hapları ve iğneleri, ağrı kesiciler ve antibiyotikler kullanılır.

Hafif yanıklarda uygulanabilecek ev tedavileri
Güneşte yanan kişinin, karanlık, sessiz, serin bir ortamda bacaklarını yukarı kaldırarak istirahat etmesi, bol bol sıvı tüketmesi, hafif gıdalarla beslenmesi ve alkolden kaçınması gerekir.

Cildin güneş yanığına bağlı kuruluğunu gidermek için yapılabilecekler:
1- Öncelikle serin bir banyo yapın ve güneş yanığı olan bölgelere soğuk kompres uygulayın.

2- Sabun ve şampuan kullanımından mutlaka kaçının.

3- Cildinizi nemlendirmek için küveti serin suyla doldurup, içine 1 bardak elma sirkesi ya da 1 bardak soda veya 1 kase yulaf unu ekleyip 15 dakika içinde kalın.

4- 1 bardak yağsız soğuk sütü, 4 bardak soğuk su ile karıştırıp derinize sürerek cildinizin nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

5- Mısır ununu soğuk su ile lapa haline getirip deriye uygulamak çok rahatlatıcı olacaktır.

6- Özellikle yüz ve göz çevresi yanıklarında siyah çayı demleyip soğuk ıslak kompres yapmak etkili bir tedavidir.

7- Salatalığı püre haline getirip cilde sürmek yine evde uygulanabilecek bir yöntemdir.

8- Aloe veralı ve özellikle E vitamini içeren nemlendiricileri, buzdolabında soğutup sürerseniz daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.