Güneş Yanıklarına Maydanoz Maskesi

Sağlık

salatalik-maskesi
İHA’nın haberine göre, güneş yanıkları yaz mevsimini gelmesiyle birlikte en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri. Yaz mevsiminde bazı deri sorunlarının daha kolay geliştiğini hatırlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, güneş yanığının cilde gerek kısa vadede gerekse uzun vadede çeşitli zararlar verdiğini belirterek, konuyla ilgili bilgi verdi.

Gölgede bir şey olmaz demeyin
Güneş yanığından kaçınmak için mutlaka güneşle direkt temastan uzak durulması ve koruyucu kullanılması gerekiyor. Ancak çoğu kişi bu kurala uymaz ve bu da ciltte pembelik veya kırmızılık şeklinde kendini gösteren yanıkların oluşmasına neden olur. Güneş yanıklarında bazen acil müdahale gerekebilir. Birincil tedavi, güneş koruyucu kullanma ve güneşte kalma süresini 20 dakikadan uzun olmayacak şekilde kısıtlamaktır. Şemsiye altında gölgede güneşlendiğini sananlar yanılıyor. Güneşlenme, gölgede de olsa devam eder. Bu nedenle mümkün olduğunca kapalı kıyafet ile korunmak esastır.

Bol su tüketin

Güneş yanığı oluştuğunda deriden su kaybı artacağı için bol su içilmelidir. Deriyi rahatlatacak yağlı kremler, sızma zeytinyağı gibi ürünler sürülmelidir. Islak pansuman rahatlatıcı ağrı azaltıcı olarak sık tekrarlanmalıdır. Yaygın yüzey tutulumunda mutlaka bir acil ünitesine başvurulmalıdır.

Güneş yanıklarına karşı maydanoz maskesi
Bunların yanında güneş yanıklarına oldukça iyi gelen maydanoz maskesini de öneren Saraçoğlu, maydanoz maskesinin tarifi verdi…

Yarım maydanozu blendırdan geçirin, 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 dilim limon ekleyin. Hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize ovalayarak sürün ve 45 dakika bekletin. 3 günde bir bu maskeyi cildinize uygulayabilirsiniz. Limonun içeriğindeki asitten dolayı bu maske lekelerinizi geçirmeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.