Güzelliğin Gücü, Çekiciliğin Sırrı – Estetik Operasyonları

Güzellik

Güzelliğin Gücü

Psikologlar ve ekonomistler tarafından yapılan araştırmalarda, yakışıklı ve güzel insanların daha fazla para kazandıkları gösterilmiştir. İş ekonomisi uzmanı Hammermesh’in çalışmasında, yakışıklı erkeklerin, yakışıklı sayılmayacaklara göre yüzde 13 oranında daha fazla maddi gelir getiren işlerde çalıştığı, güzel kadınların ise maaşlarının erkeklerdeki kadar belirgin fark olmasa da, güzel olmayanlara göre daha yüksek olduğu belirtiliyor. Güzel kadınlar ayrıca çoğu zaman zengin ve yakışıklı erkekler tarafından partner olarak tercih ediliyor.

Bir kadında altın orana uygun yüz hatları, ince bel, ortalamadan biraz büyük göğüsler, dolgun kalça ve poponun hepsini bir arada bulmak zor. Aynı şekilde, uzun boylu, yakışıklı ve kasları gelişmiş, omuzları geniş, karnı düz, kalçası dar bir erkeğe de toplumda sık rastlanmıyor. Bu nedenle, güzel insanlar toplumumuzda nadir görüldüğü için, iş ve özel yaşamda tercih sebebi olabiliyor.

Çekiciliğin Sırrı

Fiziksel güzellik nadir rastlanan bir durum, bu nedenle bu kadar ilgi çeken bir kavram. Plastik cerrahi, bu anlamda insanların bedenleriyle daha barışık yaşamasına yardımcı oluyor, günümüzde de hem estetik cerrahi hem de ameliyatsız yöntemlerle daha güzel veya daha yakışıklı olmak mümkün. Günümüzün güzellik baskısı bazen ‘mükemmel’i yakalamaya çalışırken kişinin o arayışın içinde kaybolmasına kadar gidebiliyor.

Ameliyat üzerine ameliyat olan, sürekli botoks, dolgu vb. müdahaleler yaptıran ve her yapılan girişimle biraz daha doğallıktan uzaklaşan bir kitle var. Bazen güzellik ve zayıflama uğruna yeme bozuklukları gelişebiliyor.

Estetik Operasyonları

Peki her güzel insan aynı zamanda çekici mi? Çekicilik kavramı içine sadece fiziksel güzellik kavramı girmiyor. Hatta bazen yüz ve vücut hatları ‘altın oran’ları tutmayan insanlar son derece çekici bulunabiliyor.

Çekicilik psikolojik komponetlerle son derece ilintili. Pozitif enerji, espritüellik, kendi olmaktan duyulan tatmin, hayallerini gerçekleştirebilmek, karşısındakine ve kendine değer verdiğini hissettirebilmek, sorumluluk alabilmek, iyi insan ilişkileri kurabilmek gibi özellikler insanları çekici kılıyor. Biz plastik cerrahlar hastalarımızı çoğu zaman daha “çekici” değil, daha “güzel” yapabiliyoruz. Ancak kabul etmeliyim ki, çekici insanları güzelleştirmek her zaman heyecan verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.