Güzellik İçin En Güzel Bitkisel Yağlar

Güzellik

bitkisel-cilt-bakim-onerileri
Doğa içerisinde şifa içeren mucizevi bitkileri içerisinde bulunduran doğal bir eczane gibidir. Her türlü sağlık sorununun dermanı doğadadır. En zoru hangi rahatsızlığa hangi bitkinin iyi geldiğini bilmektir.

Bir çok sitede parça parça bitkisel yağlardan bahsedilmiştir. Bizde tüm bu anlatılan bitkisel yağların bir arada olduğu güzel bir cilt bakım rehberi oluşturmak istedik. Alfabetik sıra ile hangi bitkinin ne işe yaradığını, nasıl kullanılacağından bahsetmeye çalıştık. Umarım faydalı oluruz ve makalemizi beğenirsiniz.

Acıbadem Yağı
Acıbadem yağı öksürüğün kesilmesinde, cilt üzerinde oluşan çatlaklık ve kuruluklarda etkilidir ve şeker düşürücü özelliği bulunmaktadır.Bir fincan suyun içerisine 3-4 damla eklenerek içilerek kullanılabilir. İçilmediği durumlarda cilde masaj yaparak da ugyulanabilir.

Adaçayı
İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Ayrıca yaraların iyileşmesinde antiseptik görevi de yapabilmektedir. Günde 3-5 damlasını bir fincan suyun içerisine koyulara içilebilir. Fazlaca içilmesi doğru değildir. Yaraların üzerinde doğrudan da sürülebilir.

Alabalık Yağı
Romatizmaya ve bel ağrılarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Bel fıtığında başlıca alabalık kullanılmaktadır. Ayrıca kasları gevşetici, kireçlenme ağrılarını giderici etkisi vardır.

Anason Yağı

Tıpkı Alabalık gibi romatizma ve bel ağrılarına iyi gelmektedir.

Aspir Yağı

İnsanda cinsel isteği arttırıcı özelliği bulunmaktadır. İnsana zindelik ve dinçlik verir.

Bergamut Yağı
Bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar, stres ve yorgun giderir. Egzama tedavisinde de kullanılır. İştah arttırıcı ve safra söktürücü etkisi vardır. Ayrıca çayda lezzet ve koku verici olarak kullanılır. El ve cilt için kullanıldığında birebir Tatlı Badem Yağı ile karıştırılıp kullanılır. El ve cilt gibi güneş gören yerlerde kullanmayınız.

Biberiye Yağı Faydaları
İdrar söktürücü, iştah açıcı, mide ağrısı, boğaz iltihabı, saç dökülmesinde ve kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, selülit tedavisinde, ayrıca romatizma ve kramplarda kullanılmaktadır. Egzama ve selülite yararlıdır. (Fazla miktarda sakıncalıdır. Böbrekleri tahriş eder.)

Kullanılışı
Dahilen; bir fincan suya iki-üç damla atılır, yada şekere damlatılarak günde üç kez kullanılabilir. Haricen; sinüzite, ağrılara ve sivilceler üstüne sürülerek, deri ve cilte canlılık verir.

Bitkisel Diş Yağı İçindekiler
Kekik yağı, Karanfil yağı, portakal yağı, acı elma yağı.

Kullanılışı
Ağrıyan dişin üstüne bir-iki damla pamuk ile konulur yada yarım çay bardağı suyun içine on-15 damla konulup gargara yapılıp içilirse ağrıyı durdurur. Günde üç-dört kez kullanılabilir. Diş ağrılarını durdurur.Apseleri giderir.

Buğday Yağı Faydaları
Hücre yenileyici, selülit için, yanık yara ve diğer cilt problemlerinde kırışıklarda etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için yararlıdır. Cilt lekeleri, güneş lekeleri ve doğum lekelerini giderir.

Kullanılışı
Dahilen; günlük bir çay kaşığı kullanılır.Haricen saç için friksiyon,cilt için masaj halinde uygulanır.

Çam Terebentin Esansı Faydaları

saçları besler, dökülmeyi önler. Kepeğin giderilmesini sağlar ve saçları kuvvetlendirir. Saç diplerinde mikroorganizmaların oluşumunu engeller.

Kullanılışı

200 gram”lık şampuana 15-20 damla konur. Ayrıca saç diplerine masaj yaparak kullanılır.

Ceviz Yağı Faydaları

Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. tabii nemlendiricidir. Saç diplerini ve saçları besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelmektedir.

Kullanılışı
Haricen; cilde masaj halinde uygulanır.

Çin yağı Faydası

Nezle, öksürük, üst solunum yolları şikayetlerini azaltmada ağız kokuları ve gaz giderici, baş ve diş ağrılarında, migren, romatizmal rahatsızlıklarda tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

Uyarı
Safra yolları tıkanıklığı, safra kesesi iltihabı, ağır karaciğer yıpranmalarında ve bağırsak düğümlenmesi hallerinde dahilen alınmaması tavsiye edilir. Göz ile temas edilmemesi gerekir.

Kullanışı
Dahilen: Nezle, öksürük ve üst solunum yolları şikayetlerinde yarım fincan sıcak suya bir-iki damla damlatılarak buğu halinde yada bir şeker parçasına bir-iki damla damlatıp ağızda eritilerek, diş ağrılarında bir-iki damla pamuk üstüne damlatılıp ağrıyan dişin üstüne konularak kullanılması tavsiye edilir.

Haricen: Romatizmal ağrılarda, baş ağrısında ve migren cinsi rahatsızlıklarda birkaç damla damlatılıp masajla uygulanması tavsiye edilmektedir.

Çörek Otu Yağı Faydaları
İdrar ve süt arttırıcıdır. İştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kuvvetli tutulmasını sağlar. Hemoroite yararlıdır. Saçları besler, dökülmesini önler. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler. Yemeklere lezzet verir.

Kullanılışı
Dahilen; günde üç kez bir fincan suya dört-beş damla damlatılarak içilir.

Haricen; egzama, kuru cilt ve saç masajı için kullanılır. Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon halinde kullanılır.

Sinüzit için sabay – akşam burna bir-iki damla damlatılır.
Hemoroite haricen kullanılır.

DEFNE YAĞI Faydaları
Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır. Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında; soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir. Terletici ve antiseptik özelliklere de sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kas gevşeticidir. Şeker dengeleyicidir.

Kullanılışı
Dahilen; bir fincan suya dört-beş damla damlatılarak günde iki kez içilir. Haricen; parmak uçlarıyla friksiyon halinde kullanılır. (Gebelikte kullanılmamalıdır.) Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.

Fındık Yağı Faydaları
Kuru ve yıpranmış ciltlerde rahatlıkla uygulanır. Varis ve Saçkıran hastalığı için yararlıdır. Doğum öncesi, doğum sonrası cildin esnekliğini sağlamak için cilt çatlağını önlemek amacıyla masaj olarak sürülür. Selülite ve doğumdan daha sonra karın bölgesini sıkılaştırıcı olarak kullanılır.

Kullanılışı
Haricen masaj halinde kullanılır. Saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon yapılır.

Gliserin Yağı Faydaları
Cildi besler, yumuşatır. Ayaktaki, ciltteki ve eldeki çatlakları giderme özelliğine sahiptir. Romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.

Kullanılışı
Haricen masaj halinde uygulanır.

Gül Yağı Faydaları
Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Alerjik ciltler, egzamalı ciltler ve açık yaralara iyi gelmektedir. Makyaj temizler, ciltteki doğum lekelerini almaktadır. Esans olarak parfümeride kullanılır. El ve cilt için kullanıldığında birebir Tatlı Badem Yağı ile karıştırılıp kullanılır. El ve cilt gibi güneş gören yerlerde kullanmayınız.

Kullanılışı

Haricen cilde masaj halinde uygulanır.
NOT: Cilt temizlendikten daha sonra ıslatılmış nemli bir pamukla cilde masaj yapılarak uygulanır.

Haşhaş Yağı Faydaları
Eczacılıkta kimi prepatların hazırlanmasında tablo boyalarında katkı maddesi olarak yada yemek yağı olarak kullanılır.

Havuç Yağı Faydaları
UV ışınına karşı vücut bağışıklığını arttırır. Cildin bozulmasını önler. Güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Hücre yenileyici, idrar arttırıcı, kan temizleyici, kan yapıcı ve kollestrolü düzenleyici etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca ses tellerine yararlıdır. Güneş yağlarında bronzlaşmayı kolaylaştırır.

Kullanılışı

Dahilen: Bir fincan suya üç-dört damla damlatılarak içilir.
Haricen: Cilde masaj halinde uygulanır.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hazmı kolaylaştırıcı, bulantı ve kusma giderici etkilere sahiptir.İltihaplanmaya karşı etkili olması nedeniyle haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılır. Fiziksel yorgunluğu giderici etkiye sahiptir. Saç dökülmesinde de etkilidir. ayrıca pastalara esans olarak kullanılır.

Uyarı: Gebelikte kullanılmaz.

Hint Yağı

İçindekiler

Çok iyi bir mushil olduğu gibi, haricen saçkıran, saç dökülmesi ve lavmanlarda kullanılır. Dahilen aç karnına günde bir kez bir tatlı kaşığından fazla kullanılmaz. Haricen özgür kullanım söz konusudur.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya üç-dört damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj halinde uygulanır.

Isırgan Yağı

Faydaları

Saç dökülmesine, romatizmaya, hücre yenileyici, kan temizleyici, miyom küçültücü Kullanılışı

Dahilen bir fincan suya beş-on damla damlatılarak günde iki kez kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak kullanılır. Saç diplerine friksiyon yapılır.

Jojoba Yağı

Faydası

Yıpranmış ciltlerde, sivilcelerde, egzama da ve selülitte, saçların güçlendirilmesinde ve kepekleri önlemede tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir.

Kullanılışı

Haricen: Cilde masaj yapılarak ve saç diplerine friksiyon yapılarak kullanılabilir.

Kantrol Yağı

Faydaları

Vücudu kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Mide ağrılarını dindirir. Yara ve yanıklara iz bıraktırmadan iyileştirir. Hemoroide (basur) dıştan sürülür. Antiseptiktir.

Kullanılışı

Dahilen; bir çorba kaşığı günde iki kez içilir. Yara ve yanıklara direkt olarak uygulanır.

Karabaş Yağı

Faydaları

Kalbi kuvvetlendirir, damar sertliğine ve şekere yararlıdır. Uykusuzluğu giderir, balgam söktürücü ve öksürük gidericidir. Zindelik verir. Egzama yaralarına iyi gelmektedir. Sivrisinek kovucudur. Stres ve gerginliğe yararlıdır.

Kullanılışı

Dahilen; günde ikişer damla sabah, akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen cilde sürülür.

Karabiber Yağı

Faydaları

Hazmı kolaylaştırır. İştah açar. Gaz ve idrar söktürür. Enerji verir. Öksürüğü keser.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya üç-dört damla damlatılarak günde üç kez içilir.

Kayısı Yağı

Faydaları

Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler cilde canlılık verir, yaşlanma ile ortaya çıkan kırışılıkları giderir. Nemlendirici özelliğe sahiptir. Barsak parazitlerinin giderilmesinde kullanılır. Pastalara esans olarak kullanılır.

Kullanılışı

Haricen cilde pamukla tatbik edilir. Dahilen bir fincan suya iki-üç damla damlatılarak kullanılır.

Kekik Yağı

Faydaları

Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına, dişeti iltihaplarına iyi gelmektedir. Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelmektedir. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelmektedir. Gastirit gibi mide rahatsızlıklarına da yardımcı olur. Kolesterol ve yüksek tansiyon denegeleyicidir. Zayıflamada yağ çözüdür.

Kullanılışı

Dahilen; iki-üç damla yarım fincan suya katılarak, yada şeker üstüne damlatılarak karıştırılır. Haricen parmak uçlarıyla masaj şekinde tatbik edilir. Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır. Yüksek tansiyonlularda dahilen alınmamalıdır.

Keten Yağı

Faydaları

Menopoz sıkıntılarını giderir. Mide ağrılarını ve kabızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır. Sindirim sistemleri iltihaplarında etkilidir. Zihin açıcıdır.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya beş damla damlatılarak günde üç kez içilir..

Kudret Narı Yağı

Faydaları

Mide ülseri, barsak ülseri, sindirim sistemindeki yaralar için kullanılır. Cilt hatalıkları için, kesikler iyileşmeyen yaralar ve egzamaya karşı kullanılmaktadır. Mushil etkisi vardır.

Kullanılışı

Dahilen;kullanımında günde üç kez bir tatlı kaşığı kullanılmalıdır. Haricen; günde iki kez sorunlu bölgeye sürülerek kullanılır.

Lavanta Yağı

Faydaları

Baş ağrısı, stres, kas ağrıları, romatizma ağrılarında ve ayrıca güve, sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Parfümeri sanayinde kullanılır. İnfüzyon yoluyla antidepresyon ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. Vücuttaki kötü kokuları giderir. Antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelmektedir. Saçtaki sirkeleri gidericidir.

Kullanılışı

Haricen ovularak sürülür.

Limon Yağı

Faydaları

Ferahlık verir, grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Hafızayı güçlendirir. Boğaz ağrısı, mide yanması, kan temizlemede, böbrek taşında, bağ dokusu hastalğında kas kuvvetlendirir. Diş etini kuvvetlendirir. Sivilceleri giderir. Cildi güzelleştirir. Vücuttaki istenmeyen yağların atılmasını sağlar. Tonik olarak kullanılır.

Mikrop öldürücüdür. Böcek ve sinek ısırmalarında kaşıntı ve şişmeleri önler. Pastalara esans olarak kullanılır. Kalp damar tıkanıklığında açıcı özelliği sahiptir. El ve cilt için kullanıldığında birebir Tatlı Badem Yağı ile karıştırılıp kullanılır. El ve cilt gibi güneş gören yerlerde kullanmayınız.

Kullanılışı

Dahilen; balla tatlandırılmış suya ikişer damla damlatılarak günde üç kez gargara yapılıp yutularak kullanılır. Haricen; bolca masaj yapılarak sürülür.

NOT: Cilt temizlendikten daha sonra ıslatılmış nemli bir pamukla cilde masaj yapılarak uygulanır.

Menekşe Yağı

Faydaları

Mikrop kırıcıdır. Cilt hastalıklarında kullanılır. Egzama ve saç dökülmesine karşı etkilidir. Kuru saçları nemlendirici, parlaklık ve canlılık verir. Ayrıca parfümeri sanayisinde kullanılır..

Kullanılışı

Haricen, cilde masaj yoluyla, saçlara friksiyon halinde uygulanır.

Mersin Yağı

Faydaları

Yağlı tahriş olmuş ve iltihaplı ciltler için kullanılır. Hemoroit tedavisine ve şeker hastalığına karşı etkilidir. Nefes açıcı özelliğe sahiptir. Gerginliğe ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. Adele kuvvetlendirici spor sakatlıklarında masaj için çok uygundur. Astımlı hastalarda haricen infüzyon halinde yararlıdır.

Kullanışı

Dahilen; günde bir fincan suya beş damla damlatılarak içilir. Haricen; cid masaj halinde uygulanır.

Nane Yağı

Faydaları

Mide bulantısını keser. Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Sinirleri güçlendirir. Baş ağrısına iyi gelmektedir. Selülit tedavisinde kullanılır. Anne sütünü arttırır. Bağırsak solucanlarını temizler. Migren, sinirsel baş ağrısına yararlıdır. Sinüsleri açıcı özelliği vardır.

Kullanılışı

Dahilen; günde üç kez bir şeker parçası üstüne iki-üç damla damlatılarak içilir. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür. (Fazla miktarda kullanılması sakıncalıdır.)

Nergiz Yağı

Faydaları

Ateş düşürmede, basur ve variste kullanılabilir.

Kullanılışı

Dahilen aç karnına günde iki kez üç ”er damla, haricen günde bir-iki kez sorunlu bölgeye sürülerek yada sıcak kompleks yapılarak kullanılabilir.

Okaliptus Yağı

Faydaları

Kabızlık, öksürük, sinüzit, şeker hastalığı, romatizma ve selülite, nezle ve gribe etkilidir. Saç dökülmesine ve kepeğe yararlıdır.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya beş damla damlatılarak balla tatlandırılıp içilir.

Haricen; masaj halinde ve sinüzit için buğu halinde antiseptik olarak kullanılır.

Papatya Yağı

Faydaları

Duyarlı ve problemli ciltlerde yaraları iyileştirici ve cildi besleyen özelliğe sahiptir. Bademcik ve diş iltihabında gargara olarak kullanılır.

Kullanılışı

Haricen; cilde masaj halinde tatbik edilir. Dahilen; bir fincan suya dört-beş suya damla damlatılarak gargara yapılır. (İçilmesi sakıncalıdır.)

Pelesnk Yağı

Faydaları

Romatizma ağrılarına iyi gelmektedir.

Kullanılışı

Haricen, masaj halinde uygulanır.

Portakal Yağı

Faydaları

Mide rahatsızlıklarını geçirir, hazmı kolaylaştırır, Ateş düşürücüdür. Romatizmada yararlıdır. Cildin güzel olmasını sağlar. Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Cildi sıkılaştırır. Sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır. Pastalara esans olarak katılır. Kan dolaşımını düzenleyicidir. Sinir yapıştırıcıdır. El ve cilt için kullanıldığında Tatlı Badem Yağı ile karıştırılıp kullanılır. El ve cilt gibi güneş gören yerlerde kullanmayınız.

Kullanılışı

Dahilen; yarım fincan suya üç damla damlatılarak günde üç kez kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak sürülür. Not: cilt temizlendikten daha sonra nemli pamuk ile uygulanır.

Rezene Yağı

Faydaları

Midevi, şişkinlik, hazımsızlık rahatsızlıkları giderir. Gaz söktürücü ve anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Yara iyi edici özelliğe sahiptir. Cildi besler ve pürüzleri giderir.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya beş damla damlatılarak içilir. Haricen yara üstüne sürülerek kullanılır.

Sandaroz Yağı

Faydaları

Dinçlik verir ve cinsel isteği kamçılar.

Kullanılışı

Dahilen tok karnına günde bir kez gece üç damla, haricen; hem masaj hem de banyo yağı olarak sınırsız kullanılabilir.

Sarımsak Yağı

Faydaları

Mikrop ödürücüdür. Yüksek tansiyonu düşürür. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır, kanı temizler. Kalp adelesini kuvvetlendirir. Siyatik varis, romatizma, mafsal iltihabına yararlıdır. Ayrıca saç uzamasını sağlar. Şaçkıran hastalığına iyi gelmektedir, tansiyon dengeleyicidir.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya dört-beş damla damlatılarak günde üç kez içilir. Haricen cilde masaj halinde sürülür.

Sigala Yağı

Faydaları

Mide ülseri, sindirim sistemindeki yaralar için kullanılır.

Kullanılışı

Dahilen;günde üç kez bir tatlı kaşığı tok karnına kullanılmalıdır. Haricen; günde iki kez sorunlu bölgeye sürülerek kullanılır.

Sinüzit Yağı

İçindekiler

Biberiye yağı, ısırgan yağı, fındık yağı, yasemin yağı.

Kullanılışı

Sırtüstü yatırılıp buruna bir-iki damla damlatılıp on dakika. sırt üstü yatırılır. Günde bir kez yutulursa hasar vermez.Günde bir-iki kez kullanılır.

Susam Yağı

Faydaları

Dahilen müshil, haricen ise özellikle kuru ciltlere, kirpik, kaş ve saçlara rahatlıkla kullanılır. Saç kırılmalarını önler. Şeker hastalığında da kullanılmaktadır. Yanıklarda iyileştirici özelliği vardır. Her cilt tipine uygundur. Yemeklere lezzet verir. Romatizma ve selülit için yararlıdır.

Kullanılışı

Her sabah aç karnına bir çay kaşığı içilir. Müshil olarak da bir çay kaşığı alınır. Haricen cilde ve saçlara masaj halinde uygulanır.

Tarçın Yağı

Faydaları

Antibakteriyel etkiye sahiptir. Bağırsak enfeksiyonlarında kullanımı önerilir. Sedatif etkisi vardır. Kan dolaşımını hızlandırır. Haricen; kaşıntı ve haşere sokmalarına karşı kullanılır. Ekspektoran etkiye sahiptir. Pastalara esans olarak kullanılır.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya dört-beş damla damlatılarak, günde üç kez içilir. Haricen cilde masaj halinde sürülür.

Tatlı Badem yağı

Faydaları

Kuru ve çatlak cilt değin, yağlı ve sivilceli cildin bakımında da başarılıdır. Saçlarda yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Ayrıca pasta yapımında esans olarak kullanılır.

Kullanılışı

Haricen, cilde masaj, saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon halinde uygulanır.

Tatlı Elma Yağı

Faydaları

Kuru ve çatlak cilt değin, yağlı ve sivilceli cildin bakımında da başarılıdır. Saçlarda yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Ayrıca pasta yapımında esans olarak kullanılır.

Kullanılışı

Haricen: Cilde masaj, saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon halinde uygulanır.

Vanilya Çiçeği

Faydaları

Mideyi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu etkileri merkezi sinir sistemini uyarması sonucu meydana gelmektedir. Aromaterapide daha çok Korigon amaçla kullanım bulur. Pastalara esans olarak kullanılır.

Kullanılışı

bir fincan suya beş damla damlatılarak günde üç kez içilir.

Yasemin Yağı

Faydaları

Romatizma ağrılarında ağrıları dindirir, cilt besleyici ve selülit giderice olarak kullanılır. Cildi şıkılaştırıcı olarak kullanılır. Stres, sinir yatıştırıcı ve dinlendirici olarak banyo suyunda beklenir. el ve cilt için kullanıldığında birebir Tatlı Badem Yağı ile karıştırılıp kullanılır. El ve cilt gibi güneş gören yerlerde kullanmayınız.

Kullanılışı

Haricen; cilde masaj uygulanır.

NOT: Cilt temizlendikten daha sonra ıslatılmış nemli bir pamukla cilde masaj yapılarak uygulanır.

Yılan Yağı

Faydaları

Saçları besler. kuvvetlendirir ve saç çıkartma özelliği vardır.

Kullanılışı

Haricen Aromaterapi masaj yağı halinde uygulanır.

Zambak Yağı

Faydaları

Vücut ağrılarını dindirir. Romatizma ağrılarına etkilidir. Selülit tedavisinde kullanılır. Koku olarak parfümeri sanayiinde kullanılır. Kullanılışı

Haricen vücuda masaj halinde uygulanır.

Zencefil Yağı

Faydaları

Buhar terapisi, soğuk algınlıkları, nezle, bulantı, halsizlik durumlarında etkilidir. Masaj yağlarında yada banyoda kullanıldığında romatizma, eklem ve adele ağrılarında, kan dolaşımının zayıf olduğu bölgelerde yararlıdır. Ayrıca dahilen yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya iki-üç damla damlatılarak günde iki kez kullanılır.

Haricen; cilde masaj yapılarak kullanılır.

(Dikkat zencefil normalde zehirsizdir ve tahriş etmez. Ancak hassas ciltleri tahriş edebilir ve ışığa karşı duyarlıdır.)

Zeytin Yağı

Faydaları

Saç ve cildi besler, saç diplerini güçlendirir. Cildi canlandırır. Adale tutulmalarında kullanılır. kalp sağlığına yararlıdır. Damar sertliğini giderir. Bağırsakları çalıştırır.

Kullanılışı

Haricen cilde masaj halinde saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon olarak uygulanır. İçilir.

Bronzlaşma Yağı

Faydaları

Denizde bronzlaşmaya, hamilelik sonrası cilt bozulmalarına karşı yararlıdır. Doğum öncesi ve sonrası çatlakları önleyici etkiye sahiptir. Dudak çatlaması ve ciltte pullanmada kullanılır.

Kullanılışı

Haricen kullanılır.

Kakao Yağı

Faydaları

Denizde bronzlaşmaya, hamilelik sonrası cilt bozulmalarına karşı yararlıdır. Doğum öncesi ve sonrası çatlakları önleyici etkiye sahiptir. Dudak çatlaması ve ciltte pullanmada kullanılır.

Kullanılışı

Haricen kullanılır.

Karanfil Yağı

Faydaları

Ağız ve mide kokularını giderir. Sinirleri uyuşturur. Antiseptik ve ağrı kesici ovarak kullanılır. Diş ağrılarına etkilidir. Diş eti çekilmesi ve iltihabına yararlıdır. Haşereleri kovar.

Kullanılışı

Dahilen; bir fincan suya bir-iki damla damlatılarak içilir. Diş ağrılarında pamuk üstüne damlatılarak diş üstüne tatbik edilir. Karanfil yağı, cilde sürülmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.