Güzellik ve Bakım için İstenmeyen Tüy Çözümleri

Güzellik

istenmeyen-tuy-cözümleri
Her kadının sıkıntısı olan istenmeyen tüyler için yüzyıllardır birçok yola başvurulmuştur. Kimi yöntemler kesin ve kalıcı olduğu gibi kimi yöntemler ise geçici çözümleri içerir. Elbette ki söz konusu kadın olunca ve istenmeyen tüyler ise mevzubahis dikkat çekmemek elde değil. Güzellik ve bakım için her konu çok önemli olmakla birlikte istenmeyen tüyler ile başa çıkmak başlı başına problem. Birçok kadın bu sorunun sadece kendisi için bir problem olduğunu düşünüyor. Eğer siz de sizin istenmeyen tüylerinizin çözümü için çok zaman harcadığınızı düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Güzellik ve cilt bakımı için harcanan emeklerin önemli bir bölümünde istenmeyen tüylerden kurtulma çabaları mevcut.

Bu yazımızda istenmeyen tüyler için çözüm nedir sorusuna cevap niteliğinde cevaplar bulacaksınız. Bu cevapların kimisi geçici çözümler olmakla birlikte bir kısmı en azından belli bir süreliğine çözüm niteliği taşıyan çözümleri içeriyor.

Genel bir tanımlama yapacak olursak eğer istenmeyen tüyler ile ilgili mücadeleyi iki ana gruba ayırabiliriz. Bunlar kalıcı ve kalıcı olmayan yöntemler olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi gelin bu konuşmadan sonra bu yöntemler ile ilgili bilgilere bir göz atalım.

İstenmeyen Tüylerin Rengini Açma:

Bu yöntemin en büyük özelliği ucuz ve kolay olmasıdır. Kalıcı bir yöntem olmamakla birlikte birçok kadın uygulaması kolay ve ucuz olmasından dolayı bu yöntemi tercih ediyor. Vücudun her bölgesinde tercih edilmiyor. Çoğunlukla dışarıdan bir gözün ilk olarak baktığı yerler olan dudak üstündeki, sakal bölgesindeki ve kollardaki istenmeyen tüylere yapılır. Bu işlemi hidrojen peroksit ve sülfat gibi kimyasallarla yapabilir veya yaptırtabilirsiniz. Bu kimyasalların en büyük özelliği tüyleri yumuşatması ve renklerini açmasıdır. Kullanması veya her zaman gittiğiniz kuaförde yaptırtmanız son derece kolaydır.

Elbette ki kimyasal bir işlem olduğu için yan etki olarak alerjik bir durum söz konusu olma ihtimali var. Bunu anlamanın en kolay yolu önce çok ufak bir bölgeye bu işlemi yaparak test etmenizi öneririz. Eğer alerjik reaksiyon olmaz ise diğer bölgelere yapabilirsiniz. Yan etkilerine yine de dikkat etmekte fayda var. Kaşıntı, geçici renk değişikliği ve tahriş etme söz konusu olabilir. Bu yöntemi esmerlere ve bronzlaşmış tenlilere tavsiye etmiyoruz. Çünkü koyu ten üzerindeki açık renk tüyler iyi görünmekten çok daha çok dikkat çeker ve hoş bir görüntü oluşturmaz.

İstenmeyen Tüyler için Depilatör Krem Kullanma:

Bu kremlerin en büyük özelliği sürülen bölgedeki tüy ve kılı parçalamasıdır. Uygulaması kolay ve acı-ağrı verme durumu yoktur. En çok tercih edilen yerler ise bikini bölgesi, koltuk altları, bacaklar ve yüz bölgeleridir. Pek tabidir ki bu kremler de bir önceki yöntem gibi kimyasal içerdiği için alerjik reaksiyon yapma ihtimali vardır. Bunun olup olmadığını anlamak için yine küçük ve görünmeyen bir bölgenize deneme amaçlı test yapmanızı tavsiye ederiz. Yine kimyasal madde içerdiği için göz çevresine ve kaşlarınıza yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Kıl ve tüy köklerinizde iltihaplanmaya, kıl dönmesine sebep olabilir.

İstenmeyen Tüyleri Traşlama:

Açıkçası bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. Eğer 1-2 günlük çözüm istiyorsanız son derece etkilidir. Traşlama yapacağınız bölgeyi uygun kremlerle yumuşattıktan sonra tüy ve kıl köklerinin çıkış yönünde traşlama yapılabilir. Bu yöntemde göreceğiniz en büyük yan etki kıl dönmesi olabilir. Ve dediğimiz gibi sadece birkaç günlük bir çözümdür.

İstenmeyen Tüylere Epilasyon:

Epilasyonun birçok çeşidi var. Bu başlık altında size geçici epilasyon yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu yöntemlerin hepsinde kıl veya tüy kökünün çekilerek koparılması ve alınması mantığına dayanır. Sadece kullanılan çekme ve koparma yöntemlerinde farklılıklar vardır. Bu yöntemin etkili olabilmesi yani tüyün veya kılın alınabilmesi için belli bir uzunluğa sahip olması gerekiyor. Nispeten kimyasal yöntemlere göre acı verici bir yöntemdir. Sonuçta kılı veya tüyü kökünden tutup çekme işlemi yapılır. Uygulanan bölgede ise sinir uçları olduğu için bu da acı hissine sebep olur. Uygulanan bölgede tahrişe, kıl kökü dönmesine sebep olabilir.

-Ağda kullanma, kıl veya tüyü kökünden tutup çekme işlemidir. Hem az sıcak hem de soğuk olarak uygulanabilir. Uygulanan bölgeye göre 5-6 haftada bir tekrar edilmesi gerekir.

-Cımbız kullanma, hemen hemen en ucuz olan yöntem cımbız ile istenmeyen tüylerden kurtulmaktır. Çoğunlukla çene ve kaç bölgesindeki istenmeyen kıl ve tüyler için kullanılır.

-Epilatör kullanma, bir mekanik araç vasıtası ile istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulma yöntemidir.

-İp kullanma, acı verici ve artık pek kullanılmayan bir yöntemdir. Ama zorda kaldığınız durumda tercih edebilirsiniz. Uygulama yapılan bölgede tahriş olma ihtimalini göz önünde kesinlikle bulundurun.

Buraya kadar olan yöntemler istenmeyen tüyler için geçici çözümlerdi. Bundan sonraki bölümde bir nebze olsun daha kalıcı yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

İstenmeyen Tüyler için Fotoepilasyon:
Lazer epilasyon yöntemine benzer olan bir yöntemdir. Lazer epilasyondan farkı farklı dalga boyları kullanılmasıdır. Bu sayede çeşitli kıl ve tüy köklerine uygulama yapılabilir.

İstenmeyen Tüy ve Kıllar için Lazer Epilasyon:
Çalışma mantığı son derece basit bir yöntemdir. Son yıllarda hemen hemen artık bu yöntem kalıcı yöntemler olarak kullanılmaya başlandı. Kıl köküne lazer ışını göndererek kıl kökünün tahribatı ve o kıl kökünün artık tekrardan kıl üretmesini yok etme mantığına göre çalışır. Tek bir seansta sonuç alınmaz. Belli bir süre devam etmek gerekir. Dikkatli ve bu konuda bilgili kişilerin uygulama yapması sağlık açısından çok önemlidir.

İstenmeyen Tüy ve kıllar için İğneli Epilasyon:
Uygulaması zor ve teknolojisi eskimiş bir yöntemdir. Her kıl köküne tek tek iğne yapılarak o kıl kökünün işlevini kaybetmesi mantığına göre çalışır. Acılı ve yan etki ihtimali lazer epilasyona oranla çok daha yüksek olduğu için kadınlar tarafından artık çok fazla tercih edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.