Hamileliğe psikolojik hazırlık önerileri

Anne - Çocuk

Hamileliğe psikolojik hazırlık önerileri
Hem fiziksel, hem de psikolojik olarak hamilelik sürecinize hazırlanmak, bu sihirli yolculukta işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Hamile kalmaya karar veren birçok kadın yeni bir beslenme düzeni oluşturarak, çeşitli vitaminler alarak ve egzersiz yapmaya başlayarak daha sağlıklı bir hayata yöneliyor ancak fiziksel olduğu kadar zihinsel değişimleri de içeren hamilelik süreci için psikolojik hazırlık yapmak, çoğu zaman ihmal edilebiliyor.

Hamilelik sürecine psikolojik olarak hazırlanmak, beklenmedik durumlar oluştuğunda bunlarla baş etmenizi kolaylaştıracağı gibi, zaman zaman oldukça engebeli olabilen hamilelik yolculuğunda daha rahat, daha keyifli ve dolayısıyla daha sağlıklı olabilmenizi de kolaylaştıracak.

Ne beklediğinizi bilin

Hamileliğe psikolojik olarak hazırlanırken öncelikle sizi nelerin beklediği hakkında bilgilenmeniz gerekiyor. Hamilelik hakkında bilgilenmek için doğru kaynakları araştırın, uzmanlarla görüşün ve hatta belgeseller izleyin. Bir bebeğin nasıl oluştuğunu, anne karnında nasıl geliştiğini ve dünyaya nasıl geldiğini bildiğimizi düşünürüz ama birçok detayı öğrendiğimizde şaşırırız. Burada önemli nokta, doğru kaynaklar edinmeniz.

Hamilelikte vücudunuzun nasıl değişeceğini, ne gibi belirtiler yaşayabileceğinizi bilmek, bunlara hazırlanmanızı daha da kolaylaştırır. Çevrenizdeki insanlardan deneyimlerini dinlemeye karar vermeden önce de çok dikkatli olun, sizi negatif deneyimleriyle karanlıklara sürükleyecek insanlardan uzak durun!

Destek elemanlarınızı belirleyin

Partneriniz size hamilelik sürecinde destek olabilecek mi? Eğer olacaksa, siz nasıl bir desteğe ihtiyaç duyacaksınız? Zor zamanlar geçirirseniz kimi aramak isteyeceksiniz? Çevrenizdeki insanları, yakınlarınızı da gözden geçirin ve kendinize bir ‘hamilelik destek grubu’ oluşturmaya başlayın. Süreçte ufak tefek sorunlarla karşılaştığınızda bile arayabileceğinizi ve size iyi tavsiyeler vereceğini bildiğiniz birilerinin olması, içinizi rahatlatacaktır. Aileniz ve eşinizin bu süreçte nasıl destek olabileceğini bilmek için de, bu konuyu henüz hamile kalmadan onlarla konuşmayı deneyin.

Meditasyon yapmaya başlayın

Meditasyon herkes için harikadır ama özellikle hamilelikte ve annelikte ne kadar önemli bir pratik olduğunu kelimelerle anlatmak mümkün değil!

Meditasyon, basitçe ‘şimdide olma sanatı’dır. Sizi çeşitli düşüncelere kapılmaktan korur, şimdi, şu anda, içinde bulunduğunuz halde var olabilmeyi ve ne olursa olsun nefes alabilmeyi öğretir. Aynı zamanda meditasyon pratiği, fiziksel olarak da rahatlamanızı sağlar. Meditasyon sırasında mutluluk hormonları salgılarsınız ve stres hormonu seviyeleriniz önemli ölçüde düşer. Hamile kalmadan önce meditasyon yapmaya başlamak, kendinize vereceğiniz en güzel hediyelerden biri olabilir. Her gün kendinize biraz zaman ayırıp nefesinizi dinlemek, gevşemek ve zihninizi arındırmak, bunu en çok ihtiyaç duyduğunuz stresli anlarda daha kolay yapabilmenizi sağlar ve zorluklarla başa çıkmanızı kolaylaştırır.

Hamilelikteki faydaları bir tarafa, meditasyon pratiğinizi geliştirmek size doğumda da birçok fayda sağlayacaktır. Zihninizi durma ve gevşeme moduna alma konusunda ustalaşmak, doğumda gevşemenizi kolaylaştıracak ve dolayısıyla daha doğal, daha sakin ve keyifli bir doğum deneyimi şansınızı artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.