Hamileliğin Şaşırtıcı Yan Etkileri

Yaşam


Hamileliğin en bilinen yan etkileri duygulardaki değişiklikler, mide bulantıları, yorgunluk ve halsizlik hissi, aşerme olarak sıralanabilir. Oysa tüm bu yan etkilerin dışında şaşırtıcı yan etkileri de vardır.
1-Bir anda kendinizi yemek bile olmayan, buz, tebeşir, toprak gibi maddeleri yemek isterken bulabilirsiniz.

2-Kimse bu aşermeye neyin neden olduğunu bilmiyor ancak biyokimyasal, psikolojik ve kültürel nedenlerin bir birleşiminin bu etkiyi oluşturabileceği tahmin ediliyor.

3-Sürekli burun tıkanıklığı hissetmek hamileliğin bir diğer şaşırtıcı yan etkisidir. Kadınların yaklaşık yüzde 20-30’u hamilelik süresince burun tıkanıklığından yakınmaktadır.

4-Burun tıkanıklığı şikayetleri genellikle 2.trimester civarında başlayabilir ve doğumdan sonraki bir iki haftaya kadar devam edebilir.

5-Hamileliğin bir diğer çok bilinmeyen yan etkisi ise fazla tükürük salgılanmasıdır.

6-Uzmanlar neden hamilelik boyunca bu kadar yoğun tükürük salgılandığını bilmemekle birlikte hormonlardaki değişikliklerin ve mide bulantısının buna neden olduğu tahmin edilmektedir.

7-Nefes darlığı ise bir diğer yan etkidir, hiç merak etmeyin yalnız değilsiniz. Hamileliğin ilk dönemlerinde bile nefes nefese kalmanız ve en ufak bir hareketinizde bile nefesinizin tıkanması son derece normaldir.

8-Sürekli bir baş dönmesi hissi yaşıyor musunuz? Hamileliğiniz boyunca kardiyovasküler sisteminizde ve kan basıncınızda pek çok değişiklik gerçekleşecektir.

9-Genellikle vücudunuz bununla baş edemez ve baş dönmesi hissetmeniz kaçınılmaz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.