Hamilelikte (Gebelikte) Vücut Bakım Önerileri

Anne - Çocuk

hamilelik
Hamilelikte (Gebelikte) Vücut Bakım Önerileri: Kadın bedeni gebelik sırasında öteki zamanlardan daha çok bakım ister. Bu dönemde vücudunuza gösterdiğiniz alaka hem sıhhatli bir hamilelik dönemi geçirmenizi ve hem de doğum sonrasında vücudunuzun önceki durumuna rahatça dönmesini temin eder. Bu yüzden hamilelik devresinde vücut temizliğinize ve bakımınıza luzumlu ilgiyi göstermelisiniz.

Hamilelikte( gebelikte ) Banyo

Gebelik sırasında günlük yıkanma düşkünlük şekline getirilmelidir. Çünkü bu dönemde ter bezleri normalden çok fazla bir çalışma gösterir.
Yıkanırken kullandığınız su 37-38 derece olmalıdır. çok fazla sıcak su sağlığınız yönünden zararlıdır. Buna ek olarak banyo süresinin 15 dk. dan çok olmamasına dikkatte bulunmalısınız. Tersi durumunda kanama geçirme riskiniz artacaktır.
Banyo yaparken kapınızı herhangi bir zaman kilitlemeyin. Hatta evde kimse olmadığı vakitlerde banyo yapmamaya itina gösterin.

Hamilelikte( gebelikte )Göğüslerin bakımı

Hamilelik devresinde en çok dikkat ve itina gösterilmesi lazım olan yer göğüslerdir. Bu dönemde şişen göğüslerde çatlak oluşmaması için ılık bir deuş sonrasında nemlendirici kremlerle göğüslere masaj yapılmalıdır. Tersi bir durumda göğüslerde çirkin bir görüntü oluşturan çatlaklar oluşabilir.
Göğüs sarkmalarını engellemek için göğüsler günde 2 kez soğuk suyla yıkanmalıdır.

Hamilelikte( gebelikte ) Kalça ve göbek bakımı

Karın çizgisinin yerleşip iz bırakmasını en aza indirmek ve kalçalara luzumlu özeni gösterebilmek adına bu bölgeler badem yağıyla her gün ovulmalıdır.

Hamilelikte( gebelikte ) Cilt bakımı

Cildin sıhhatli bir biçimde nefes alması hamilelik devresinde sürekli olarak olduğundan daha mühimdir. Bu yüzden bu dönemde yatmadan evvela makyajınızı kesinlikle temizlemeli, yüzünüze ve ellerinize besleyici krem sürmelisiniz.

Hamilelikte( gebelikte ) Saç bakımı

Gebelik devresinde saçlara istenilen şekli vermek her zamankinden daha güç olabilir. Saçlar parlaklıklarını, canlılıklarını yitirirler. Saçların sürekli yıkanması ve saç tipine münasip bakım yapılması bu sorunu büyük oranda giderecektir.

Hamilelikte( gebelikte ) El ve ayak bakımı

El ve ayak tırnakları gebelik sırasında donuk bir renk alır ve rahatça kırılır. Tırnakların katmanlarının ayrılmaması için güçlendiricili parlatıcılardan kullanabilirsiniz.
Tırnaklarınızı üç günde bir havalandırmalısınız. Çünkü bu dönemde oje sürmek tırnağın kurumasına sebep olmaktadır.

Hamilelikte( gebelikte ) Ağız bakımı

Gebe kadınların tükürüklerinde bulunan ve diş minelerini etkileyen maddeler, bu dönemde diş çürümelerine neden olur. Buna ek olarak dişlerin sağlamlığında rol oynayan fluor maddesi de yeterli miktarda sağlanamaz. Bu sebeple hamilelik devresinde herhangi bir ağrı duyulmasa dahi diş doktoruna düzenli biçimde görünülmelidir.
Arada dişleri bir antiseptikle çalkalamak da mikropların dişlerde yuvalanmasını önleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.