Hamilelikte Öksürük ve Tedavisi

Sağlık

Bir sıcak bir soğuk havanın hakim olduğu bu günlerde her insan gibi hamile bayanlarda çeşitli gripal enfeksiyonlara yakalanabilmekte, üşütebilmektedir. Hamileliğin tüm dönemlerinde ilaç kullanımının tavsiye edilmediği bu durumlarda bitkisel yöntemler oldukça önemli bir hal almaktadır. Bu makalemizde hamile bayanların özellilkle öksürük sıkıntısına bitkisel çözümler sunmaya çalışacağız.

Öncelikle bu makaleyi yazmamın en büyük nedeni, şuan hasta olan eşimin öksürüğünü durdurmak için arayışlarım sonucu bulduklarımı başka bayanlarla paylaşmaktır. Her ne kadar bebek anne karnında öksürük veya hapşurmak gibi güçlü sarsıntılara karşı güven içerisinde dursa da anne için bu durum zor olmaktadır. Çünkü karnın oldukça şişkin ve gergin olması öksürük veya hapşuruk sonrasında basıncın etkisiyle karında ağrılara sebep olmaktadır. Bununla birlikte hamileliğin son dönemlerinde vücudun salgılamış olduğu hormonlar neticesinde kemiklerde açılma yumuşama ve gevşeme gibi durumların oluşması öksürük sonrası özellikle sırt bölgelerinde ağrılara sebebiyet vermektedir.
Hamilelikte Öksürük İçin Bitkisel Yöntem -1

Toz zencefil
çiçek balı

1 çay kaşığı toz zencefil ile 1 çay kaşığı çiçek balını birbiri ile iyice macun olana kadar karıştırın. Aç tok farketmez ağzınıza atın. Zencefilin tozunun taze olması önemlidir. Eğer uzun zamandır evinizde toz zencefil var ise bundan pek fayda beklemek doğru olmaz. Bu sebeple kuruyemişçilerden taze olarak temin edilebilir. Bu karışımı ağzınıza attıktan sonra boğazınızda hafif bir yanma hissi oluşacaktır. Bu doğru ve etkili macun elde ettiğinize işarettir.
Hamilelikte Öksürüğü Engellemek için Bitkisel Çay

Zencefil kökü
çubuk tarçın
mümkünse çiçekli ıhlamur
elma
limon
bal

Kaynamış olan suyun içerisine ıhlamur, tarçıın ve zencefili ekleyin. Daha sonra elmanın kabuğunu soyarak içerisine ekleyin. Eğer burun akıntısı ve grip belirtileri var ise limon sıkabilir, tatlandırmak için içerisine ibir miktar bal ekleyebilirsiniz. Demlendikten sonra istediğiniz kadar içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken her güne özel çay demlemeniz gerekmektedir.Çünkü bitkisel çaylar taze olduğu sürece etkili olmaktadır.

Öksürük tedavisinde kullanılabilecek bir çok yöntem bulunmaktadır fakat tüm bunlar hamilelik döneminde kullanılamamaktadır. Yukarıdaki yöntemler ileri derece olmayan öksürük durumlarında kullanılmalıdır. Eğer öksürüklerin şiddeti ve sayısı oldukça fazaysa, geceleri yatırmıyorsa mutlaka doktora gitmekte fayda var. Hamile olan eşimin öksürüğü çok ilerlediği için bitkisel yöntemler etki etmedi. Bu sebeple doktoru ağrıları için minoset, öksürüğü için asist öksürük şurubu, iltihap için de aksef 500 mg antibiyotik verdi. Bu ilaçları yazıyorum ki hamile olupta doktoru bu ilacı verenler rahatlıkla kullanabilirler.

Hastalığın ilerleyen durumlarında ilaç tedavisi gerekli olabilmektedir. Çünkü iltihap bebeğe bulaşırsa erkenden alınması gerekebilir. Yada hamileliğin son günlerinde çok fazla öksürük vücudun doğum ortamını tetiklemesine ve erken doğuma yol açma durumları vardır. Bu sebeple doktorounuzun kontrolünde ilaç kullanmanız yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.