Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları

Anne - Çocuk

hamileler-nasil-beslenmeli
Hamilelik oldukça meşakkatli bir olaydır. Kadın bedeni üzerinde peşi sıra gerçekleşen olagan üstü değişimler, farklılaşmalar zaten başlı başına hayret verici olan doğum kadar ilginiç olayları gözler önüne sermektedir. Bu makalemizde, şuan gebe olan eşimin de yaşamakta olduğu hamilelik döneminde karşılaşılan bel ve sırt ağrılarından bahsetmek istiyorum.

Normal ve sağlıklı geçen hamilelik döneminin ilk ayları oldukça heyecanlı geçiyordur. Bayanların aş ermesi, beylerinde hanımların bu isteklerini gerçekleştirmek için pervane gibi döndükleri bu dönemler oldukça güzeldir. Henüz yeni yeni doktora gitmeler ultrasonda bebeğinizi görmek evebeynlerde oldukça heyecanlı olmaktadır. Bu güzel olaylar son 2 veya 3 aya girildiğinde tamamen farklılaşmaya başlamaktadır. Çünkü bebekler 5 veya 6. aya kadar varlıklarını pek hissettirmez, sıkıntılarını göstermezler. Bu döneme kadar hayati fonksiyonlarını yerine getirecek organ ve dokularını geliştiren bebekler son 3 ay içerisinde gelişimini büyük ölçüde tamamlamış artık kilo alarak büyümeye başlayacaktır.

Bu büyüme ile anne karnı daha da ileri çıkmakta, annenin vücut dengesini artık ön tarafa doğru çekmeye başlayacaktır. Anneler de ister istemez dengelerini sağlamak için gayri ihtiyarı olarak kendilerini geriye doğru çekerek dengeyi yakalamaya çalışırlar. Normal bir insanın bile bu şekilde durması sonucu oluşan bel ağrıları anneler içinde mutlaka oluşacaktır.

Günü yaklaşan bebeğiniz yavaş yavaş karın bölgesinden kasıklara doğru inmeye, doğum kanalına doğru hareket etmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda kalça kemiklerinde açılmalar ve bu açılmalara bağlı olarak kalça bölgelerinden bulunan sinirlere baskı oluşacaktır. Bu sinirler ile ağrılar bel bölgesine taşınmaktadır. Yani belinizde oluşan ağrı bir; geriye doğru bükülmekle ikinci olarakta; kalça bölgelerindeki sinirlerin sıkışmasından dolayı olmaktadır.

Doğumun rahat bir çekilde gerçekleşebilmesi için kasıklarda bulunan çatı bölgesinin yavaş yavaş açılması gerekmektedir. Bu sebeple vücut tüm kemikerin daha rahat genleşebilmesi için vücuda hormon salgılamaktadır. Bu hormon özelllikle doğum bölgesi başta olmak üzere tüm vücuttaki kemikeri yumuşatmaya amaçlamaktadır. Etkilenen bu kemiklerden bir tanesi de gögüs kafesidir. Gögüs kafesindeki ağrılar ise sırt bölgesine vurmaktadır.

Hamilelikte Öksürüğe Dikkat

Daha önce hamilelikte öksürük ile alakalı makalemizde de anlattığımız üzere, tüm dikkat etmelere rağmen malesef öksürük ve hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Öksürürken gögüs kafesinin aşırı hava ile dolup boşalması sonucu zaten genişlemeye başlamış olan gögüs kafesi daha hızlı bir şekilde hareket etmeye (genişlemeye) başlar ve bu hızdan dolayı bu dönemi ağrılı olarak geçirmeye başlarsınız. Örnek olarak şuan ki gebe olan eşim öksürüğe yakalandığından dolayı her öksürüşünde sırtında bulunan gögüs kafeslerinde ağrı hissetmektedir. Bunun sonucunda geceleri uyumak zorlaşmakta, bir taraftan diğer tarafa dönmek oldukça güç hale gelmektedir. Bu kötü duruma karşı yapabileceğimiz neler var bakalım…

Sırt ve bel ağrıları için neler yapılabilir?

Yapabileceğiniz hiç birşeyin olmadığını söylersek üzülür müsünüz? Şaka şaka, tabi ki yapabileceğiniz ufak bir kaç şey var tabi ki. Bunun için ihtiyacımız olan tek şey bitkisel yağlar. Bu yağlardan en güçlüsü zeytinyağı ve badem yağıdır. Gece yatmadan önce (Beylere söylüyorum) eşinizin sırtını açın ve çay tabağaının dibine çok miktar zeytinyağı veya badem yağını ekleyin. Bu yağa parmaklarınızı batırarak her iki gögüs kafesine ve bel bölgesine doğru yağı yaydırın. Tüm yağı vücut üzerine sürdükten sonra artık iki elinizle birlikte bildiğiniz tüm hareketleri denemeye başlayın. Öyle 3 5 dairesel hareket yaparak tamam diyip bırakmak yok. Yorulana kadar devam. Bu benim için 30 veya 40 dakika kadar sürüyor. Zaten ovaladıkça ovaladıkça cildin yağı yavaş yavaş içeri çektiğini göreceksiniz. Sonrasında kağıt havlular ile sırt bölgesini kaplayın ve istirahate çekilin. Sabaha akdar yağ, cildinizi ve kaslarınızı yumuşatacaktır. Sabah kalkınca da sıcak bir duş alarak, sırt bölgelerine fazlaca sıcak su tutunuz.

Bu yağ uygulması sonrası eşinizin ağrıları tabi ki kesilmeyecek fakat gece boyunca daha rahat uyku uyumasını sağlayacaksınız. Ve tabi ki ağrıları bir miktar hafifletmiş olacaksınız.

Bu yöntemin haricinde

* ortopedik yatakta yatmaya dikkat edin
* otururken bel bölgesinde boşluklara yastık ile doldurmaya çalışın
* Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın. Sürekli farklı şekillerde istriahat edin.
* Hamilelik döneminde tavsiye edilen sol tarafa yatmayı bu ağrılı dönemde de tavsiye ediyoruz.
* Hiç bir şekilde ne kadar olursa olsun yük kaldırmayın. Çok yukarılara uzanmayın.
* Belinizi ve sırtınızı mümkün olduğunda sıcak tutmaya çalışın. Bu içi sıcak su dolu tuluk, tulum (su torbası) da olabileceği gibi sıcak havlulardan da faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.