Hangi gıdalar cildi güzelleştirir

Güzellik

meyvelerle-cilt-bakımı1
Uzmanlar şekerin vücudumuza zararlarını saymakla bitiremiyor. Şekerin cilde olan zararlarını anlatan Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, ayrıca cildi güzelleştiren yiyecekleri sıraladı.

Basit şeker olarak adlandırdığımız pek çok şeker ve şekerleme türü aslında vücudumuzun olduğu kadar cildimizin de düşmanı. Özellikle cilt üzerinde elastin ve kolajen liflere zarar vererek kırışıklara neden olabiliyor. Sağlıklı bir cilt için şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmak gerekiyor.

Şeker ve şekerli gıdalar cildin yağlanması ve lekelenmesine aynı zamanda akne ve benzeri cilt hastalıklarının oluşmasına neden olurlar. Yediğimiz tatlı ve tatlı benzeri maddelerin tamamı özellikle içerisinde gıda boyası olan şekerlemeler cilt üzerinde ki olumsuz etkileri kadar, yağlanma ve şişmanlamaya da neden olurlar.

Şekerli gıdalar kırışıklıklara neden oluyor
Şekerli türevler yaşlanma etkenini de tetikleyerek cildin daha erken kırışması ve lekelenmesine de neden olmaktadır. Oysa antioksidan etkisi yüksek gıdalarla beslenmek kırışıklık oluşması ve cildin beslenmesi için en doğru seçim olacaktır.

Şeker yerine tüketilebilecek pek çok meyve-sebze ise cildin güzelleşmesi, akne tedavisi, ciltte oluşabilecek morarma ve lekelenmelere iyi geliyor.

Yiyeceklerle cildinizi güzelleştirin
Özellikle hem zayıflama üzerine etkisi olan ananas, yağ dokularının küçülmesinde, antioksidan etkisi ile yaşlanma geciktirilmesinde ve cildin su dengesinin sağlanması ve daha genç, parlak bir cilt oluşmana yardımcı oluyor.

Kivi ve muz içerdikleri potasyum dengesi ile cilt üzerine oluşacak sarkmalarına iyi gelebilecektir. Cildin daha sıkı ve parlak gözükmesinde ara öğünlerde tüketilecek olan 1 muz ve 1 kivi birebirdir.

Cildimiz için her gün 1 fincan yeşil çay içebiliriz. Yeşil çay, serbest radikallerle savaşarak kırışıklıkların oluşmasında geciktirici faktör oynayabilir.

Kuru baklagil tüketimimizi en azından haftada 2 şekilde düzenleyerek, brokoli, kabak ve benzeri sebzelerle salatalarımızı süsleyerek ve ceviz, badem, fındık gibi cilt üzerinde olumlu etkileri bulunan besinlerle yaşlanmayı geciktirdiğimiz gibi daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.