Hassas Cilt ve Bakımı

Güzellik

cilt-sikilastirma
Bu makalemizde herhangi bir cilt tipinde görülebilen hassas cilt durumundan ve bakımından bahsedeceğiz. Hassas cilt durumu, her türlü cilt tipinde görülebilen, kısaca cilde tahriş verebilecek olan reaksiyonların tamamına tepki gösterebilen cilt problemidir.

Hassas cildin en büyük belirtisi, cilt yüzeyinde kızarıkların çabucacık ortaya çıkmasıdır. Zor çalışma şartlarında çalışan kişilerin ciltlerine dikkat ettiğinizde hassas cilt tipine sahip olduğunu görürsünüz. Bunu anlamak için, sinir sistemleri aşırı olarak gerildiğinden cildin içerisine bulunan sinirlerin de oldukça gerildiği görülmektedir. Bunun sonucunda dağınık olarak kızarıklar görülmeye başlar. Kılcal damarlar genişlediğinden ötürü elastikiyetini kaybeder ve işlevini yitirir. Kan, bu genişleyen kılcal damarlar içerisine kalarak cilt yüzeyinde kızarıklık durumunu ortaya çıkarır.

Hassas cilt tipinin çatısı ince olan evlere benzetmek en güzel örnek diyebiliriz. Tıpkı evlerin ısıya, ses ve diğer dış ortama karşı sağlıklı koruyamaması gibidir. Cilt kalınlığı zayıf olması sebebiyle yağ ve nem seviyelerinde düşüklük görülmektedir. Bundan ötürü tahriş yapıcı her türlü durum hassas ciltleri yıpratırlar. Bunun sonucunda da kızarıklık olarak tepki ortaya çıkar.

Hassas Ciltleri Korumak İçin

Bu cilt tipini, sık sık hasta olan ve dayanıklılığa karşı zayıf olan çocukları gibi soğuğa karşı sıkı sıkı giydirmek, korumak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.