Hassas gözler için önemli makyaj tüyoları

Makyaj

göz-makyajı
Hassas gözlere sahip insanlar için gözün tahriş olması çok yaygın bir sorundur. Göz tahrişi bazen günlük işleri zor, hatta imkansız hale bile getirebilir. Hassas gözlere sahip kadınlar için makyaj yapmak gerçekten güç bir meseledir. Doğru uygulanmayan makyaj gözde kızarıklık, tahriş ve kaşıntıya neden olabilir. Siz de hassas gözlere sahipseniz, bir takım problemlerle karşılaşmadan doğru makyajı yapabilmeniz için işte size birkaç pratik öneri:

1- Fırçalarınızı temiz tutun
Hassas gözlere sahipseniz unutmamanız gereken ilk şey, fırçalarınızı düzenli olarak temizlemektir. Kullandıkça fırçada kir birikir ve kirli fırçalar size göz enfeksiyonu olarak geri dönebilir. Fırçalarınızı daima hafif bir sabun veya şampuanla yıkayıp temiz bir havlunun üstünde kurutun.

2- Krem farları tercih edin
Göz tahrişi yaşayanlar toz far kullanmakta hep sıkıntı yaşar. Pul pul olan toz farların yerine, krem far kullanın çünkü krem farlar toz farların aksine uçuşmaz. Aynı zamanda ışıltılı, parıltılı farlardan da uzak durmanız gerekir. Çünkü bu tür farlar normal farlardan çok daha fazla irritasyona sebep olabilir.

3- Göz içine kalem sürmeyin
Birçok makyaj uzmanı, gözleri daha iri göstermek için göz içine beyaz kalem çekmeyi tavsiye eder. Ne yazık ki bu öneri hassas gözlere sahip insanlara uygun bir yöntem değildir. Siz göz kaleminizi daima gözünüzün dış çerçevesine sürün.

4- En iyi ürünleri seçin
Hassas gözleriniz var diye endişelenmeyin, yine de makyajınızı en iyi şekilde yapabilirsiniz. Bugün birçok markanın, hassas gözlere sahip insanlara yönelik ürünleri bulunmakta. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Sizin için en doğru ürünleri bulana kadar birkaç farklı markayı denemeniz gerekebilir.

5- Kozmetik ürünlerinizi sık sık yenileyin
Birçoğumuz, birkaç ay kullanmadığımız makyaj ürünlerini çöpe atarız. Özellikle hassas bünyeli insanlar için bu gerçekten doğru bir harekettir. Her ne kadar temiz tutmaya çalışsanız da, makyaj ürünlerinin içinde zamanla bakteri üreyebilir. En iyisi bu ürünleri, tahrişten kaçınmak için özellikle göz makyajı ürünlerini sık sık yenilemekte fayda var.

6- Maskara
Kirpikleri daha uzun daha dolgun gösteren maskaraları kullanmaktan kaçının çünkü bu tarz maskaraların içindeki lifler gözlerinizi çok daha fazla tahriş eder. Bazı insanlar kirpik boyama setlerini tercih edebilir. Fakat kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatlarına uyarak alerji yapıp yapmayacağını test etmelisiniz.

7- Makyajınızı mutlaka temizleyin
Çoğumuz makyajımızı temizlemeyi sık sık unutur veya buna üşeniriz. Fakat hassas gözleriniz varsa, bu konuda çok daha titiz davranmalısınız. Hafif bir makyaj temizleyici veya yüz temizleme ürünüyle yüzünüzdeki tüm makyajı temizlediğinizden emin olun. Makyajınızı çıkararak, gözünüze bulaşabilecek enfeksiyonlardan da korunmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.