Havuz ve Deniz Sonrası Cilt Bakımı

Güzellik

deniz-havuz-suyu
Deniz tuzunun ve havuzların klorunun cildinizi yıpratmaması için bu önerilere kulak verin.Havuz ve deniz suyu cildinizi kurutabilir.

Yazın tüm güzelliği ile devam ederken, mevsimin en serinletici aktivitesi yüzmenin yapılacaklar arasında ilk sırada yer aldığını söyleyen Dr. Yıldırım, şöyle devam etti: “Her ne kadar sıcak havaların vazgeçilmez aktivitesi olsa da bazı cilt problemlerini de beraberinde getiriyor. Serinlemek için girdiğimiz havuzlar enfeksiyon önlemi nedeniyle aşırı klorlandığında ciltte sorunlara neden oluyor.

Uzun süre havuzda kalındığında klorun deri bariyerini bozması ve suyun cildimizi kurutması nedeniyle aşırı cilt kuruluğu ve sonrasında kaşıntı, dudaklarda kuruluk nedeniyle çatlamalar meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler güneşin de oluşturduğu kuruluk ve yangı ile birlikte özellikle hassas ciltlerde rahatsız edici hal alabilmektedir.

Özellikle kişinin egzemaya yatkın ve kuru bir cildi varsa havuz sonrası yeterli bakım yapılmadığında var olan problemleri daha da şiddetlenmektedir. Havuza girmeden önce ve sonrasında alınabilecek basit önlemlerle bu şikayetleri minimuma indirgeyebiliriz.

Klordan cildinizi koruyun

Klorlu suyun cilde temasını azaltmak için havuz öncesinde vücudun ince bir tabaka şeklinde bebe yağı ile yağlanması ve sonrasında duş alarak klorun etkilerini gideren güneş sonrası losyonlar kullanılması kuruluğun önüne geçmede etkili olacaktır. Denizde yapılan aktivitelerde ise tuzlu suyun cildimizi kurutucu etkisi ön plana çıkmaktadır. Rüzgar, güneş ve tuzlu suyun etkisi ile ciltte kuruma,kırışıklıklarda artış, dudaklar ve topuklarda çatlamalar meydana gelmektedir. Dudaklar için ekstra koruma sağlayan stickler de çatlakların önlenmesinde etkilidir.

Sahile inmeden 10-15 dk öncesinde güneş koruyucu sürülmesi, bol sıvı alımı, 10:00-16:00 arasında mümkün olduğunca gölgede kalınması ciltte oluşacak hasarlardan korunmada etkili önlemlerdir. Suda ve duşta kalma süresinin de çok uzun tutulmaması ciltte oluşacak kuruluğun önlenmesinde etkilidir. Bunun dışında ağızdan güneşin zararlı etkilerinden korunmak üzere uzmanların önerebileceği ağız yoluyla antioksidan içerikli desteklerin kullanılması güneşin verdiği zararların azaltılmasında yardımcıdır.

Havuz ve deniz sonrasında kullanılacak losyonların içeriğinde seramid, argan yağı gibi cildi yapılandıran,bariyerini ve nem dengesini koruyucu özellikler aranmalıdır. Hipoallerjenik ve parfümsüz olanlar tercih edilmelidir.

Tüm bu önlemler rağmen tatil sonrasında yıpranmış ve kuruluk nedeniyle kırışıkları artmış ciltlerde onarım amacıyla profesyonellerce yapılacak PRP, hyaluronik asid içerikli mezoterapiler ve nem maskeleri cildin eski formuna kavuşturulmasına yardımcı olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.