Horlamadan 7 adımda kurtulun

Sağlık

horlama
Horlama, tedavi edilmediği zaman uyku apnesi gibi birçok sağlık sorununu da beraberinde getiren bir sağlık sorunudur. Pek çok insanın yaşamını olumsuz yönde etkileyen horlama probleminden kurtulmak veya horlamayı kontrol altına alabilmek için yapılabilecek bir dizi önlem bulunuyor.

Horluyorsanız ve horlamanız artık aile sohbetlerinin eğlence malzemesi haline geldiyse önlem alma zamanının gelmiş demektir.

Uzmanlar, özellikle yetişkinlerin yaklaşık % 45’inde görülen ve tedavi edilmediğinde uyku apnesi başta olmak üzere pek çok problemi beraberinde getiren horlamadan kurtulmak için yapabilecekleri listeledi.

Hisar Intercontinental Hospital Baş Boyun Cerrahisi ve Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Seyhan Alkan, 7 basit adımla horlamadan kurtulmanın mümkün olduğunu söylüyor. İşte horlamaya veda etmek için uygulamanız gereken bu 7 adım…

1. Uyku pozisyonunuzu değiştirin
Sırtüstü yattığınızda diliniz boğaz arka duvarına ve damağınıza baskı yaparak titreşimli bir ses oluşturur ve horlamanıza neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca yan yatmaya çalışın.

2. Kilonuzu koruyun
İdeal kilonuzun üzerine çıkmamaya çalışın. Kilo horlamanın da en önemli nedenlerinden biridir. Fazla kilo uyku sırasında boynunuza çok fazla ağırlık yüklenmesine neden olarak nefes alışınızı engeller ve horlamaya neden olur.

3. Alkolden uzak durun
Alkol boğaz kaslarını olumsuz yönde etkilediği için özellikle yatmadan birkaç saat önce alındığında horlamanızı artırır.

4. Uyku düzeninizi oluşturun
Kötü uyku alışkanlıkları horlamayı tetikler.

5. Burnunuzu açık tutun
Burnunuz tıkalı oldukça ağzınızdan nefes alıp vereceğiniz için horlama ihtimaliniz artar. Eğer soğuk algınlığı yaşıyorsanız burun tıkanıklığınızı açmak için gerekli ilaçları kullanın ve ılık bir duş alın.

6. Yastığınızı değiştirin
Yatak ve yastığınızda bulunan alerjenler horlamanıza katkıda bulunabilir. Toz akarları yastıklarda birikerek alerjik reaksiyonlara ve horlamaya neden olabilir. Evcil hayvanlarınızın yatağınızda uyumasına izin vermeyin. Yastığınızı altı aylık periyotta; yastık kılıfınızı ise her hafta değiştirin. Horlamayı önlemek için tasarlanmış yastıkları almadan önce mutlaka hekiminize danışın. Yanlış yastık seçimi horlamanızı azaltırken baş ve boyun ağrıları yaşamanıza neden olabilir.

7. Bol bol su için
Susuz kaldığınızda burun ve yumuşak damağınızdaki salgılar azaldığı için horlama ihtimaliniz artar. Yapılan araştırmalar kadınların günde yaklaşık 11; erkeklerin ise 16 bardak sıvı tüketmelerinin sağlıklı olduğunu göstermiştir.

Bu önlemleri almanıza rağmen hala horluyorsanız mutlaka ayrıntılı bir KBB muayenesi olun ve hekiminiz gerekli görüyorsa uyku testinizi yaptırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.