İnce Telli Saçlar İçin Maske

Güzellik

parlak-sac-tarifleri
İnce telli saçlar için evde hazırlayabileceğiniz bakım maskeleri ile hem saçlarınızın daha sağlıklı olmasını hem de hacimli görünmesini sağlayabilirsiniz. Maske dışında haftada 1-2 kez badem yağı, susam yağı veya zeytinyağı ile saç derinize masaj yaparak saçların ve saç derisinin yumuşamasına yardımcı olarak koparak dökülmeleri ve uçların kırılmasını azaltabilirsiniz. Masaj, saç derisindeki kan akışını hızlandırarak kökleri güçlendirir ve gözeneklerin tıkanmasına yol açan ölü hücreleri temizler.

İnce Telli Saçlar İçin Masaj
Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem veya susam yağından birini seçerek 2 çay bardağı yağı kısık ateşte 1-2 dakika ılıtın. Daha sonra ılık yağa parmak uçlarınızı batırarak saç derinize hafifçe masaj yapın. Koparak dökülmeyi arttırmamak için çok fazla bastırmayın. 10-15 dakika masaj yaptıktan sonra saç uçlarına kalan yağdan bir miktar sürüp yarım saat saçınızda bekletin. Yağı ılık suyla ve hafif bir şampuanla çıkarabilirsiniz. İnce telli saçlar için yapılacak sıcak yağ bakımı etkisini 3-4 hafta içinde gösterir ve saçların daha yumuşak olmasını sağlar.

İnce Telli Saçlar İçin Bakım Maskesi
İnce telli saçlar için farklı bakım maskeleri kullanabilirsiniz. Kuru saçlar için yoğurt maskesi, saça parlaklık vermek için yumurta maskesi, saç derisini temizlemek için limon veya sirkeli maske alternatifler arasında yer alıyor. Aşağıda bu maskelerden bazılarının tariflerini bulabilir ve saçlarınızdaki soruna göre aralarından birini seçerek haftada 1 uygulayabilirsiniz.

Saçlarınız ince telli ve yıpranmışsa “amla” maskesini kullanabilirsiniz. 5 yemek kaşığı zeytinyağına 3 çay kaşığı amla tozu (Hint üzümü) ve 2 yumurta akı iyice karıştırın. Eğer amla tozu bulamadıysanız 4-5 çay kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. Karışımı saçlarınıza eşit miktarda dağıttıktan sonra 20 dakika bekletin. Plastik bir bone takarsanız maske çabuk kurumaz ve etkisini daha çok görebilirsiniz. Bu maske saçlarınızı nemlendirirken saç derisini ölü hücrelerden temizleyerek kepek oluşumunu engeller.

2 yemek kaşığı zeytinyağını, 1 eziliş muz, 1 yumurta, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı balla karıştırarak saçlarınıza sürün ve yarım saat bekletin.

4 yemek kaşığı mayonezi 1 yumurta ile iyice karıştırarak saçınıza sürün. Bu maske özellikle ince telli saçlar için oldukça besleyicidir.

Aşırı kuru saçları nemlendirmek için 3 yemek kaşığı zeytinyağıyla 2 yemek kaşığı balı karıştırarak saçlarınıza sürün.

Yine saçları nemlendirmek ve yumuşatmak için 1 yemek kaşığı Hint yağı, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı gliserin ve 5-10 damla limon suyunu karıştırarak saçınıza sürün. Bu maskeyi 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

3-4 yemek kaşığı yoğurt, yarım çay bardağı badem yağı ve 1 yemek kaşığı limon suyunu iyice karıştırarak ince telli saçlar için besleyici bir maske hazırlayabilirsiniz.

Maskeleri Saçtan Çıkarmak İçin
Yukarıda listelediğimiz maskeleri ortalama 30 dakika saçınızda bekletebilirsiniz. Maskeyi çıkarmak içinse çok sıcak olmayan ılık ya da soğuk su ve hafif bir şampuan yeterli olacaktır. Saçınızı şampuanladıktan sonra nemlendirici krem kullanın ve banyodan çıkınca fazla suyu havluyla alarak doğal kurumaya bırakın. Saçlarınız ıslakken kesinlikle taramayın.

Düzenli beslenme en az doğru bakım kadar saç sağlığı üzerinde etkilidir. Bu nedenle gerekli vitaminleri ve mineralleri almak için bol bol farklı renklerde meyveler ve sebzeler tüketmeye çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.