İstenmeyen kalorilerden 7 adımda kurtulun

Diyet

diyet-yapmak
Daha sağlıklı beslenmeye ve kilo vermeye karar verdiğinizde, gün içinde alabileceğiniz gereksiz ve istenmeyen kalorileri önlemek için başvurabileceğiniz birkaç yol var.

İşte fazla kalorileri önlemede 7 adım:
1- Sadece su için

Diğer içecekler cazip görünebilir ama istenmeyen kalorileri engellemeye niyetliyseniz, suya bağlı kalın. Su sadece kalori kontrolü için işe yaramaz, vücudunuzdaki sıvı dengesini korumaya da yardım eder. Ayrıca organlarınız, kaslarınız ve cildiniz için de iyidir. Bir bardak suya hiçbir zaman hayır dememelisiniz!

2- Tek tabak, küçük porsiyon

Küçük bir tabak kullanmak sizde büyük tabakta yediğinizle aynı miktarda yiyormuşsunuz illüzyonu yaratır. Ve emin olun daha az doymayacaksınız. Küçük tabakta yemek, tabağınız dolu dolu göründüğü halde normalden yüzde 25 daha az tüketmenize sebep olur. Ve hiçbir zaman ikinci tabağı koymamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

3- Sos kullanmaktan kaçının
Yediğiniz şey sağlıklı görünebilir, üzerine gereksiz soslar eklemediğiniz sürece. Evet salata iyidir ama eklediğiniz soslar onu bir makarna ile aynı kalori seviyesine getirebilir. Sadece sos kullanmayı keserek gereksiz kalorilerden kendinizi koruyabilirsiniz.

4- Kızarmış değil, ızgara seçin
Kızartılan yiyecekler her zaman yağlı olur. Lezzetli olsalar da, yağ açısından zengindirler ve yağ sağlığınız için oldukça zararlıdır. Izgara yiyecekler sadece daha sağlıklı değil aynı zamanda tüm zararlı bakterilerden de arınmış durumda olur. Üstelik ızgara yiyecekler besin değerlerini pişirildikten sonra da korur.

5- Poşetlenmiş besinler tüketmeyin
Çoğu insan televizyon önünde bir paket cips atıştırmaktan hoşlanır. Televizyon izlerken ne kadar yediğinizi fark etmezsiniz, o yüzden kendinizi kısıtlamanız şart. Canınız cips istiyorsa direk paketten yemek yerine bir kaseye makul miktarda koyup, onu yemelisiniz. Hatta daha da iyisi cips yerine meyve yemeniz olacaktır. Paketten yememek ve televizyon karşısında tüketmemek de ekstra kalorileri engellemek için önemli bir adım.

6- Bitter çikolata
Bitter çikolata, diğer çikolata türlerine oranla kimi avantajlara sahiptir. Vücudunuzun zararlı toksinlerden kurtulmasına yardımcı olacak kimi vitamin, mineral ve antioksidanlara sahiptir. Üstelik beyninize ve kalbinize de faydalı olduğu ispatlanmıştır. Kan basıncını düşürür ve beyinde bilişsel fonksiyonları geliştirir. Bu yüzden bir daha şeker krizine girdiğinizde, bitter çikolata tercih edin.

7- Kuru yemişten kaçının
Yedikçe yersiniz deyimi kuru yemiş için oldukça geçerli. İçeriğinde sağlığınız için faydalı yağlar olduğu doğru ama aynı zamanda kalori miktarları çok yüksektir. Atıştırmak için hızlı ve keyifli olsa da önerilenden fazlasını tüketmek sizin için zararlı olacaktır. Ve bu alışkanlığınızdan vazgeçmek sizi günde fazladan 500 kaloriden kurtarabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.