Kadife gibi yumuşak bir cilt için yapmanız gerekenler

Güzellik

parlak-cilt
Vücudun dış yüzeyini kaplayan deri, cildi oluşturuyor. Cilt dış etkenler karşısında kolaylıkla değişime uğrayabiliyor.

Özellikle kadınlarda bu konu çok önemli oluyor. Kadınlar, öz güvenleri için ihtiyaç duydukları; güzellik, bakımlılık gibi nedenlerden ötürü dış görünümlerine dikkat ediyor. Uzmanlar besin kürleri ile de cildi güzelleştirmenin mümkün olduğunu söylüyor.

İşte dış görünümün kusursuz olmasını sağlayan pratik kürler:

– Temiz bir kabın içine iki çorba kaşığı bal ve arpa unu ile bir adet yumurtanın akını iyice karıştırın. Elde edilen kürü yüzünüze sürün. 20 dakika beklendikten sonra ılık suyla yıkayın.

– Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir kahve fincanı yasemin çiçeği katıp kaynatın. Kaynamakta olan su yarıya kadar indiğinde ocaktan alın. Üzerinde birikmiş olan tabakaya kağıt havluyu, suyu dalgalandırmadan batırın. Suyu kağıda emdirildikten sonra yüzünüze yapıştırın.

– Bir bardak suyu elde edilecek kadar salatalığı, kabukları soyulmadan rendeleyin veya mikserden geçirerek sıkın. İçine havanda dövülerek toz haline getirilmiş bir kahve fincanı badem ilave edin. Daha sonra, kısık ateşte bir taşım kaynatıp süzün. Ardından bu karışıma bir tatlı kaşığı gül suyu katın. Yatmadan önce bir pamukla yüzünüzü ve boynunuzu yumuşak bir şekilde silin.

– Bir yumurtanın akını ve sarısını ayırın. Akı yüzünüze sürün ve 15 dakika sonra ılık limon suyuyla silin. Sarısını ise bir çorba kaşığı zeytinyağı ve yarım kahve fincanı limon suyu ile karıştırın. Bir pamukla yüzünüze sürün.Yağsız ılık süt ve pamuk yardımıyla 20 dakika sonra silin.

– Kabuğundan ayrılmış kavunu bir bardak saf su ile karıştırın. Daha sonra kaynamış süte ekleyin ve mikserde karıştırın. Elde edilen bu karışımla yatmadan önce yüzünüzü ve boynunuzu yıkayın. Kağıt bir havluyla yumuşak bir şekilde kurulayıp uyuyun.

– Kabukları soyulmuş haşlanmış patatesi püre haline getirin. İçine bir bardak ılık süt ve bir adet yumurta sarısını ekleyip karıştırın. Yüzünüze sürdükten yarım saat sonra temizleyin. Bir miktar şeftaliyi ezerek suyunu çıkarın. Bu suyu yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar sonra gül suyu ile silin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.