Kadınlarda Saç Dökülmesi

Sağlık

sac-dokulmesi
Erkeklerde olduğu gibi bayanlarda da saç dökülmesi problemi görülebilmektedir. Bu hormonal olabildiği gibi dış faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Dökülmenin nedenlerini bulabilirseniz ve bu nedenlere dur diyebilirseniz hiç bir tedavi şekline gerek kalmadan saçlarınızı kurtarabilirsiniz. Bu makalemizde bayanlarda görülen saç dökülmesi probleminden dökülmenin nedenlerinden bahsedeceğiz.

Konuya girmeden önce şunu belirtmekte fayda görüyorum; saç dökülmesi ve günlük belirli miktarda saç kaybı kesinlikle normaldir. Bu erkek olsun kadın olsun aynıdır. Nasıl ki ağaçlardaki eski ve hasarlı yapraklar dökülerek yeni yapraklara yer açıyorsa tıpkı saçlar da eski ve zayıf olanları dökere yerine taze ve yenilerinin çıkması için dökülür. Erkeklerde günlük 100 adet saç teli kaybının normal olduğu söylenmektedir. Eğer sürekli olarak saçlar kopuyor, belirli bölgelerde açılmalar oluyorsa işte o zaman ters giden birşeyler var demektir ve hemen aşağıdaki başlıklara beraber kısaca göz atıyoruz.

Sıkıntı ve Stres

Sıkıntı ve stresin nelere sebep olabileceğini anlatmaya kalksak sayfalarca yazı yazmamız gerekir. Mutluluk ve moralin kanserli hastaları bile iyileştirebildiği gibi sıkıntı içerisinde bulunan yaşamış olduğu stres saçları dökebilir, saçları beyazlatabilir hatta kaşları bile dökebilir. Bu sebeple stresli bir ortamda bulunup bulunmadığınıza, çalılşma hayatınızın ne şekilde olduğu hakkında bir düşünün. Çünkü en iyi cevabı kendiniz biliyorsunuz.

Eğer cevabınız evet ise, bu durumu azaltıcı önlemler denemelisiniz. Çalışma şeklinizi tekrar düzenleyin, çalşma saatlerinizi tekrar gözden geçirin. Eğer yoğun bir dönem yaşıyorsanız mümkünse hemen tatile çıkın. Çünkü hiç birşey sağlığınızdan daha önemli değildir.

Hormonal Bozukluklar ve Eksik Vitaminler

Demir eksikliği, kansızlık, trioit hastalıkları, kalıtsal özelliklerden dolayı saçlar dökülebilir. Kalıtsal özelliklere karşı birşey yapamazsınız fakat demir ve kansızlığa karşı ilaç takviyesi yapabilirsiniz. Tabi bunu kendinizin farketmez mümkün değildir. Ancak titkik ve tahliller sonucunda uzman kişilerin yardımıyla bu mümkün olabilir. Eğer stres ve sıkıntı probleminizin olmadığını düşünüyorsanız hemen bir cildiye doktorundan yardım almanız gerekmektedir. Eğer gerçekten bu saydığımız maddelerin eksikiğine bağlı olarak dökülme varsa, içerisinde demir barındıran yiyecek ve içeçekler tüketebilirsiniz.

Güzellik ve Kozmetik Zararları
Güzelleşmek adına bayanlar kendilerine eziyet ediyorlar da farkında değiller. Aşırı ve uzun süre makyajlı kalan ciltlerin gözeneklerinin tıkandığından mı bahsetsek, her hafta saçlarını değişik renklere boyayarak saçların kendi renk pigmentleri ile oynayanlardan mı bahsetsek, üzerilerin şişe şişe boşalttıkları parfümlerden mi bahsetsek bilemiyorum. Neyse fazla ayrıntıya girmeden saçlar ile olanlardan bahsetsek yeterli olacaktır.

Şaçlara şekil vermek için dakikalarca sıcak föne maruz kalan saçlar bildiğiniz yanıyor. Aşırı sıcaklktan dolayı ne olduğunu anlayamayan saç kökleri çareyi saçtan kurtulmakta görüyor. Bununla birlikte saçlara sürülen sabitleştirici jel veya jöeleleri kullanarak saçlarınızın alçıyla kapladığınızın farkında bile değilsinizdir. Hele ki adi, baya ve kalitesiz kozmetik ürünleri (şampuan, krem vb…) kullanarak sağlığınızda oynadığınızdan haberiniz bile olmayabilir. Bu sebeple kozmetik ürünlerinden dolayı saçlarınız dökülebilir. Bunu anlamak içinse kozmetik ürünlerine bir süre ara verebilir, yada miktarlarını çok çok azaltabilirsiniz.

Hatta hafta sonunun evde geçirmeyi planlıyorsanız saçlarınızı yıkamayın, bırakın kendi halinde yağlı yağlı dursunlar. Saçlarınız bir gün bile kendi halinde doğal yağı ile beraber dursunlar. Bu bile hiç birşey yapamıyorsanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.