Kadınların En Sık Yaşadığı Cinsel Sorunlar

Yaşam

Evlilikte-cinsel-sorunlari-ortbas-etmeyin
1-Cinsel İsteksizlik
Cinsel terapi kliniklerinde batılı ülkelerde ilk sırayı alan bu şikayet Türkiye’de 2. sırada yer alıyor. Kadın cinselliğinin ve tatmininin pek de çok önemsenmediği Türkiye’de böyle bir durumda çok şaşırtıcı görünmemektedir. Bir grup kadın tabii bir şekilde ( Spontan ) Olarak cinselliğe karşı ilgisizdir yalnız eşleri tarafından uyarıldıklarında uyarılır ve orgazm olabilirler. Başka bir grup ise hem cinselliği başlatmaya ve hem de eşleri tarafından uyarılmaya karşı ilgisizdirler.

Bir saptama yapılırken kadınların cinsel arzu hususunda değişik konumlarda oldukları dikkate alınmalıdır. Kimi bayanlar spontan sekse alaka duymaz ve fantezileri yoktur, kimi ise daha isteklidir.

Buluğ döneminden bu yana ilgisizlik yaşamakta olan grupta çoğunlukla zamanından önce yaşlardaki menfi deneyimler en sık nedenler gibi görünürken, belirli bir zaman sonrasında ortaya çıkan isteksizliklerin çoğunlukla eşle yaşanan cinsellik dışı ilişkileri ile yakın olarak bağlantılı olduğu düşünülür. Evde tüm ipleri elinde tutan erkeğe karşı ihtimal dahilinde de kadının tek silahı yataktaki isteksizliği olabilir. Çocuk doğumundan sonrasında ve depresyonla beraber de de bu soruna sık rastlanır.

2-Yetersiz Cinsel Uyarılma:
Vajinal ıslanma ve şişme gibi olağan fizyolojik tepkilerin gerçekleşmemesi ile karakterizedir. Cinsel olarak heyecan umumiyetle yoktur. Bu hale cinsel isteksizlikte umumiyetle rastlanmaz. Çocuk doğumunu takiben, ve menopozdan sonrasında da uyarıma vajinanın vermiş olduğu cevap bozulabilir.

3-Orgazm Bozukluğu:
Bir bayanın orgazm ile alakalı ön görüleri bu hususun anlaşılması için temeldir. Bir kadın orgazm olmadan da cinsel aktiviteden zevk alabilir. Veya farklı bir bayanın orgazm olduğunun dahi farkında olmayabilir, yalnız değişik beklentiler ortaya çıktığında sıkıntılar yaşanmaya başlanır. Örneğin basında bir gecede 10 defa orgazm bulunan bir kadınla alakalı bir haber bir takım kadınların beklentilerinin o günden sonrasında artmasına ve sorunların başlamasına sebep olabilmektedir.

Bir takım bayanlar herhangi bir şartta orgazm olamazken, bir takımı cinsel ilişki ile orgazm olamayıp mastürbasyonla olabilirler.

Primer orgazm ( Ergenlikten bu yana ) Sorununa oldukça sık rastlanır. Çoğunlukla cinsellikle alakalı bilgisizlik menfi aile tutumu gibi sorunlardan kaynaklanır. Sonradan ortaya çıkan orgazm sıkıntıları umumiyetle eşle cinsellik dışı ilişkinin olumsuzluğundan kaynaklanabilir.

4-Vajinismus ( Kadın cinsel organının kasılması ve girişe izin vermemesi ) :
Ülkemizde cinsel sorunla müraacat eden kadınların en büyük grubunu meydana getirmektedir. Bu sorunda cinsel birleşme ya imkansızdır veya kasların spazmına bağlantılı olup oldukça ağrılıdır. Spazm ( çok fazla kasılma ) Kadının kontrol edemeyeceği şekilde ağrılıdır. Pek çok kadın bu durumu ilişkiye başlamış oldukları ilk birkaç seferde orta şiddette yaşar yalnız çoğunluk ilişkiye izin vermeyecek şekilde ağırdır. Böyle bir durumda çoğunlukla primer kısacası ilk deneyimde başlar. İkincil bulunan kısacası sonradan ortaya çıkanlar doğum akabinde yırtıklar veya enfeksiyonlara bağlantılı olup çok nadir başlayabilir.

Vajinusmuslu vakaların büyük kısmında vajinal girişe karşı çok fazla bir korku mevcuttur. Umumiyetle bir çok vaka vajinasının erkek organının girişine müsaade etmeyecek kadar ufak olduğunu hatta imkansız olduğunu düşünür. Çoğu arkadaştan teyzeden veya farklı kaynaklardan türlü öyküler duymuşlardır bunların en yaygınlaşmış olanları, bir takım çiftlerin kanlar içerisinde acile başvurmaları veya kenetlenerek battaniyelerle acil servislere başvurmaları gibi gerçekdışı öykülerdir. Neden çok nadir katı yırtılmamış bir kızlık zarı olabilir. Giriş haricindeki cinsel etkinlik çoğunluk oldukça zevk alır ve bir çok ön sevişmeyle orgazm olabilir. Kadının korkularını bir zaman sonrasında eşide paylaşmaya başlamaktadır ve eştede isteksizlik veya ereksiyon sıkıntıları yaşanabilir. Kliniğimize başvuranlar arasında 14 yıllık evli olup vajinusmus sebebiyle birleşememiş çiftlere dahi rastlanmaktadır.
Terapiye cevap çoğunlukla oldukça iyidir.

5-Ağrılı Cinsel Birleşme:
Hafif veya orta seviyede vajinusmus, uyarılma azlığı, kist ve enfeksiyonlara bağlı meydana gelebilir. Organik sebebe bağlı olanlar umumiyetle derin girişlerden kaynaklanırken, diğerleri çoğunlukla uyarılamamaya bağlı vajinal kuruluk, ve genişleme olmamasından kaynaklanır. Bu sorunu olanların bir kadın doğum uzmanı tarafından ilk başta değerlendirilmesi lazımdır.

Cinsel fobiler: İzole olarak çok nadir görülen bir sorundur. Çoğunlukla isteksizlik, veya uyarılma problemiyle birlikte görülür. Fobi, meniye, penise, veya ön sevişmeye karşı olabilir.

Cinsel fobiler, zamanından önce yaşlarda yaşanan kötü tecrübe, tecavüz, enseste bağlı oluşmuş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.