Karın yağlarının erimeme nedenleri!

Diyet

diyetim
Göbeğinizdeki yağlardan kurtulmak, basit bir zayıflık isteğinin ötesinde bir sağlık ihtiyacı.

Göbeğinizi çevreleyen yağlar kalp sağlığınızı da etkiliyor. Karın yağları kalp rahatsızlığı, 2.tip diyabet, insülin direnci ve bazı kanser türlerine zemin hazırlıyor.

Diyet ve egzersiz karın bölgenizdeki şişlikten kurtulmanıza yardımcı olmadıysa, hormonlarınız, yaşınız ve diğer genetik faktörler bunun nedeni olabilir.

İşte karın yağlarından kurtulamamanızın sebepleri!

Yaşlanmayla birlikte vücudunuzun kilo alıp verme fonksiyonu da değişir.

Hem kadınlar hem de erkekler yaşlandıkça metabolizmalarında düşüş yaşar. Ayrıca vücutlarının ihtiyacı olan kalori miktarı da ilerleyen yaşla birlikte azalır.

Bunlara ek olarak bir de kadınlar menopozla uğraşmak zorunda.
Menopoz döneminde kadınlar genellikle karın bölgelerinden kilo alırlar.

Bu dönemde östrojen ve projesteron hormonlarının salgılanması yavaşlar. Bu yavaşlamayla birlikte testosteron hormonunun salgılanması da bir miktar yavaşlamaya başlar.

Hormonlardaki bu değişiklikler, kadınların karın ve bel bölgelerinde yağlanma olmasına neden oluyor.

Günlük koşular ve kardiyo egzersizleri kalp sağlığınız için oldukça faydalı fakat göbeğinizi eritmek için yeterli değil.

Hem ağırlık hem de kardiyo egzersizlerini bir arada kullanmalısınız.

Güçlendirme egzersizleri vücudunuzdaki kas dokusunu arttırır ve kuvvetlendirir, böylece vücudunuz daha fazla yağ yakmaya başlar.

Kaslar yağ dokusuna göre daha fazla kalori harcıyor ve vücudunuz daha kaslı olduğunda otomatik olarak gün içerisinde daha fazla kalori harcamaya başlıyorsunuz.

Göbek yağlarından kurtulmak için işlenmiş gıdalardan uzak durun. Beyaz un gibi rafine tahıllar ve gıdalar, içeceklerin içindeki şekerler vücudunuzda iltihaplaşmayı arttırır.

Göbek bölgesindeki yağlar, vücuttaki iltihaplarla alakalıdır bu nedenle ne kadar işlenmiş gıda tüketirseniz göbeğinizi eritme şansınız da o kadar düşecek!

Bu durumdan kaçınmak için , tam tahıllı yiyecekleri, lifli sebze ve meyveleri tüketin. Meyve ve sebzelerin içindeki antioksidan maddeler göbek yağlarının en büyük düşmanı!

Yanlış yağları tüketmek ve bilinçsizce yemek göbeğinizdeki yağlanmanın suçlusu olabilir.

Vücudumuz her yağ tipine aynı reaksiyonu göstermez. Et ve süt ürünlerindeki doymuş yağların tüketimi iç organların yağlanmasında pay sahibi.

Diğer yandan , avokado ve zeytinde bulunan tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağların bazıları ( omega-3 gibi) vücuttaki iltihaplanmaları yatıştırıcı özelliğe sahip.

Bu yağların belirli oranlarda tüketilmesi vücudunuz için yararlı olabilir.
Fakat her türlü yağın fazla miktarda tüketilmesi kilo artışına yol açar.

Projelerin son teslim tarihleri, faturalar, yaramaz çocuklar ve iş … Stres kaynağınız ne olursa olsun başedemeyeceğiniz gerginlik ve stres fazla kilolarınızdan kurtulmanızı zorlaştırıyor.

Bunun nedeni yalnızca stresliyken yediğiniz kalorili aburcuburlar ve yemekler değil. Kendinizi rahatlatmak adına tükettiğiniz kalorili yiyeceklere ek olarak, vücudunuzun stres anında salgıladığı kortizol hormonu da vücudunuzda bulunan yağ oranını arttırabilir. Yağ hücrelerinin genişlemesine neden olan yüksek kortizol seviyesinin iç organların yağlanmasına neden olduğu bilimsel bulgular arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.