Karma Cilt Tipi

Güzellik

Cildi-Kuru-Olanlarin-Bakimi-Nasil-Olmalidir
Ergenlik çağında metabolizmanın tümünü etkileyen hormonal dengesizlik nedeniyle birtakım cilt problemleri oluşur ve bildiğimiz gibi dış ortam da buna zemin hazırlar. Cildiniz hem yağlı hem de pul pul olmuş gibi kuru mu? Teninizde her iki durum da varsa, bilin ki karma cilde sahipsiniz demektir. Bu yazımızda karma cilde dair bazı bilgiler sunacağız.

Karma cilt en sık rastlanan cilt tiplerinden birisidir. Yağlı ve kuru cildin karışımı gibidir. Alın, burun kenarları ve çene yağlıdır diğer taraflar ise kurudur. Konuyu daha da açacak olursak; yağlı bölgelerde gözenekler fazla yağ salgısı yüzünden genişlemiştir, Diğer yerlerde bu salgı az olduğu için gözeneklerin şekli bozulmamıştır.

Bu tür cilt yapılarını dengelemek ve cildi belli aralıklarla kontrole götürmek, cildin yapısını gerçekten iyi bilen, tecrübeli bir kozmetik uzmanının işidir. Akıllıca seçilen doğru cilt ürünleri ile cildi dengelemek son derece kolaydır. Bu cilde verilecek ürünler cildin durumuna göre bölgesel olarak uygulanır. Mesela haftalık maskeler verirken;

a) gözenek sıkıştırıcı maske
b) nem depo edici maske mutlaka kullanılır.

Nemlendiriciler de bu şekilde iki ayrı probleme yönelik sürülür. Yani yağın fazla olduğu bölgeye su oranı yüksek hafif bir nemlendirici, yağ oranı düşük olan bölgeye ise tam tersi yağ oranı fazla nemlendirici sürülür. Karma ciltler için ayrı ayrı bölgesel uygulama yaparız. Sonuçta cilt zamanla dengesini bulur ve derinliğine temizlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.