Kış aylarında zayıflamanın yolları

Diyet

Ender-Saraç-Kilo-Verdiren-Diyet
Zayıflama uzmanlığıyla bilinen Dr. Ender Saraç, Habertürk’teki köşesinde kışın kilo vermenin ipuçlarını paylaştı. Saraç, kolaylıkla uygulayabileceğiniz örnek bir menü de verdi.

Sizde kışın aldığınız kilolardan yakınıyorsanız, bu yazıya kulak vermelisiniz..

İşte o ipuçları
Kışın en soğuk günlerini yaşıyoruz. Bu dönemlerde dolaplardan çıkan kalın giysiler yavaş yavaş büyüyen göbek ve belleri örtüyor. Ancak ilkbahar yaklaşıyor ve kışın farkında olmadan alınan kilolarla yakında yüzleşeceğiz. Bir yandan kış aylarının oluşturduğu strese de bağlı olarak metabolizmanın yavaşlaması ve yağlanma, bir yandan da farkında olmadan daha az hareket, ama daha yağlı ve ağır beslenme bir araya gelince, o sahne yaşanır: Aman Allah’ım! Bu elbiseye geçen sene giriyordum şimdi fermuarı çekilmiyor…

En iyisi hemen aynanın karşısına geçin ve vücudunuzu iyice kontrol edin. İlkbahar gelmeden önce belde ve göbekte fazlalık varmı bir yoklayın.

ZAYIFLAMAYA BEYİNDE KARAR VERİN
Sonra yapılması gereken, ertelemeden sağlıklı bir yöntemle zayıflamaya beyinde karar vermek.

Peki her diyet sağlıklı mı? Bir kere sadece diyetle sağlıklı zayıflanmaz. Bir sağlıklı yaşam paketine ihtiyacınız var. Öncelikle mutlaka bir uzman doktor kontrolünden geçmeli ve gerekli kan tahlillerini yaptırmalısınız. Sonrasında hazırlanacak program içerisinde diyet, egzersiz,masaj, şifalı baharatlar, bitki çayları; gerektiğinde psikolog ve doğal destekler olmalı. Eh, kararı verdiniz…Muayene ve tahliller de tamam… Şimdi işe koyulma vakti…

İLK ADIMLAR
1- Sabah erken kalkın ve uyanır uyanmaz 2-3 dakika hızlı tempoda yürüyerek nabız atışınızı hızlandırın, soğuk olan bedeni hızla ısıtmaya çalışın.

2- Uyanınca diş fırçalayıp dili kazıdıktan sonra, 1 fincan sade Türk kahvesi veya yeşil çay için. Bu dolaşımı hızlandırır ve metabolizmayı uyandırır.

3- Çıplak vücuda hamipek kese ilemasaj yapmak da canlandırıcı etki yapar.

4- Sabah kahvaltıda acı yiyebilirsiniz. En sağlıklı acılar, taze zencefil ,yeşil sivri biber, wasabe veya kırmızı biberdir.

5- Her sabah uyanınca aynada kendinize gülümseyin ve hiçbir şekilde sağlıklı zayıflama hedefinizden şaşmayacağınıza dair kendinize söz verin.

6- Sabah mutlaka bağırsaklarınızı boşaltmaya çalışın. Eğer kabızlık sorununuz varsa bile tuvalette uzun oturmaya çalışın. Kabızlık sorunu olmayan ve sabah bağırsaklarını boşaltan kişilerin sindirimsistemi daha erken ve hızlı çalışır.

ÖRNEK MÖNÜ
İşte size 1 günlük örnek mönü; sizin için Diyetisyen Zeynep Köse’yle beraber hazırladık…

Sabah: Uyanınca elma sirkeli 1 bardak ılık su, ardından 1 katı yumurta, 2 adet acı sivri biber, 3-4 parmak az tuzlu yağlı peynir.

Öğle: 1 kase sebze çorbası, 4 adet ızgara köfte, 3-4 adet közlenmiş acı sivri biber

Ara öğün: Saat 16.00 civarı 1 adet kivi veya yeşil elma, 2 dilim taze ananas, 3 adet yulaflı tarçınli bisküvi.

Akşam: 4-5 kaşık yeşil mercimek, 4 kaşık bulgur, 4-5 adet közlenmiş acı sivri biber, bol roka-tere, gece gevşemek ve gaz olmaması için 1 fincan rezene çayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.