Kış Mevsiminde Cilt Bakımı

Güzellik

hassas-cilt
Kış yaklaşırken vücudunuzun bakımına ve teninize özen göstermelisiniz. Kış aylarında cilt tipinize ve kuruluğuna göre uygun nemlendirici krem ve cilt besleyi­cileri kullanabilirsiniz. Kışın sert rüzgarlarının cildi tahriş et­me ve kurutma etkisi olur. Kışın bu dondurucu ve cilt bozu­cu etkisinden korunmak için eldiven, atkı, bere gibi vücudu dış etkenlerden direkt olarak koruyabilecek giysiler kullanı­labilir.

Kışlık elbiselerimiz hava akımı sağlamayan ve cildin nemliliğini bozucu özellikte olmamalı ve böylece cilt bazı bakteri ve mantarlardan da korunmuş olur. Cildi kurutma­yacak banyo köpüğü, şampuan ve sabun ürünleri kullanıl­malıdır. Banyo sonrası vücut sütleri de cildi besler ve nemi­ni korur.

Kışın cilt birçok kimyasal gaz, patikül veya mikroplarla da sık karşılaşır. Gerek cilt gerekse saçlar bu dış ortamdan ge­len maddelerden oldukça olumsuz yönde etkilenirler. Siga­ra içilmesi de ciltte sorunları arttırıcı bir etki yapar. Saçlarda matlık, kırıklık, kolay şekil verememe gibi sorunlar yaşanabi­lir.

Bu nedenle cilde uygun kozmetik ürünleri kullanılmalıdır. Kış aylarında cilt en ağır koşullarda bulunurken UV ışınları da cilde zarar verebilmektedir. Etkisi kışın daha da fazla ola­bilir. Tercihan SPF içeren ürünler kullanılmalıdır. SPF 15 ve 30 ürünler seçilmelidir.

Kış sporları ile ilgili kişiler veya tatil için karlı bölgelerde bulunacak kişilerin cildi için özel önlem­ler almaları gerekir. Güneş ışınları yanık bir ten yaratırken, cilt için de bazı tehditler oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.